Вследствие продължителното засушаване и късните сеитби пшеницата в по-голямата част от полските райони е в начален стадий от вегетацията си
През следващия период агрометеорологичните условия ще претърпят съществена промяна. През периода те ще се определят от температури под климатичните норми за третото десетдневие на ноемврии под биологичния минимум, необходим за протичане на вегетация при зимните житни култури. Това съобщи Дукена Жолева, агрометеоролог при Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ).
Очакваното застудяване ще забави есенната вегетация на пшеницата. Вследствие продължителното засушаване и късните сеитби пшеницата в по-голямата част от полските райони е в начален стадий от вегетацията си. По-напреднали в развитието си, във фаза трети лист, са посевите в Североизточна България, където влагата не е лимитиращ фактор.
През последните дни от периода се прогнозират валежи със стопанско значение и подобрение на влагозапасите в горните почвени слоеве.
Тези валежи ще бъдат от изключително важно значение за поникналите зимни житни култури, особено в централните райони и в Горнотракийската низина. На места, в района на Пловдив и Пазарджик, където през първото и второто десетдневие на ноември валежите бяха оскъдни, под 5-6l/м², отсъствието на почвена влага поставя под въпрос оцеляването на посевите със зимни житни култури.
През периода прогнозираните минимални температури, във високите котловинни полета до минус 10°С, при по-продължително задържане ще бъдат критични за неукрепналите, във фаза поникване, есенници.
По-подходящи условия за провеждане на почвообработки ще има в средата на периода.