Изкупната цена на млякото в Турция е 0.73 лева за килограм

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

Изкупната цена на млякото в съседна Турция е 1.20 турски лири (0.73 лева) за килограм. Добивите през 2015 г. са около 18,5 млн.т. прясно мляко, от общо 15 млн. телета, 34 млн. овце и 11 млн. кози. Животновъдството съставлява около 25% от земеделското производство на страната.

Клиентите предпочитат най-често млечни специалитети от овче и козе мляко. Много мандри и семейни стопанства произвеждат успешно такива продукти.

Турция е една от малкото държави, постигнали пълна независимост по отношение на хранителната сигурност. Делът на земеделието в БВП на страната обаче намалява през последните години.

Голяма част от работоспособното население на страната е заето в земеделието, много семейства се занимават със своите малки ферми. Почвите са плодородни и климатът е мек. Около 35,5% от площта на страната са заети с обработваеми земи, а 18,4% от тях могат да бъдат напоявани.

През 2014 г. аграрният сектор заема 7,4% от брутния национален продукт на страната и това е значително намаление в сравнение с 25% през 1980 г. и 15,3% през 1990 г. Що се отнася до износа, аграрният сектор има голямо значение. Важни стоки тук са пшеницата, захарта, ядките, свежите и сушените плодове, зеленчуците, зехтинът и животинските продукти.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама