Износът на пшеница от България и Румъния ще бъде силен през 2014/15 г.

Златко Златков
Златко Златков
2 Минути

Двете държави допринасят за това ЕС да се превърне в основен износител на зърно в света

Тази година България и Румъния ще имат добра реколта на пшеница, поради което износът от двете страни ще бъде силен през стопанската 2014/15 г., пише reuters.com.

Количеството и качеството на реколтата пшеница няма да бъдат засегнати от тежките дъждове, които се изсипаха над страната, особено в северозападна България. Времето през следващите три седмици обаче ще бъде от решаващо значение за качеството на реколтата. Това е казал за Ангел Вукадинов, заместник председателя на Асоциацията на зърнопроизводителите в България. Ако няма тежки валежи, той очаква 70-80% от реколтата да бъде с отлично качество.

Reuters цитира министър Димитър Греков, който обяви първоначалните очаквания за реколта от 4.6 млн.т. през тази година. Водещият анализатор на зърнените пазари Toepfer International прогнозира, че реколтата в България ще се увеличи в сравнение с миналата година и ще достигне 5.17 млн.т., а в Румъния ще достигне 8.26 млн.т. Миналата година Румъния доби около 7.4 млн.т. (рекорд за последните 8 години и втората по големина за 4 десетилетия) и стана основен износител за Египет – най-големият вносител на пшеница в света. През настоящата стопанска година ЕС ще отбележи рекорд в експорта на културата.

Очаква се прибирането на реколтата в Румъния да започне през следващата седмица. Министерство на земеделието все още не е направило прогноза за житната реколта, но очаква тя да бъде не по-лоша от миналогодишната.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама