10% по-високи вноски от държавите за адекватно финансиране на ОСП

Георги Узунов
Георги Узунов
3 Минути

 Вноските на страните членки към бюджета на ЕС вероятно ще се увеличат с 10% или малко над 10%, за да се компенсират разходите по политиките за сигурност и миграция и за да се запази адекватното финансиране на селскостопанската и кохезионната политики, стана ясно от участието на министъра на земеделието Румен Порожанов в сутрешния блок на БНТ. “България вече подкрепи вече една подобна политика.”, каза той. Германия и Франция също са изразили подкрепа. В момента всяка една страна плаща вноски от 1% от БВП. Идеята е вноската да бъде завишена до 1,1-1,1X, за да може и общата земеделска политика, и кохезионната политика да не пострадат съществено от недостига във финансите., коментира министърът. Когато се определи какъв е бюджетът за следващия програмен период на ОСП, той ще бъде разпределен между страните членки.

Министър Порожанов посочи, че заключенията от Съвета на министрите са разпратени до европейските институции и в тях се очертава какво земеделските министри искат да бъде заложено в следващата ОСП. Порожанов припомни, че с колегите му са имали спорове относно сближаването, тъй като няколко страни са искали пълно сближаване на нивата на субсидиите, което не е получило подкрепа от големите страни членки, които са и нетни донори на ЕС.

По повод различните нива на субсидиите за фермери в ЕС Румен Порожанов посочи, че в исторически план най-добре подпомогнати са Малта, Кипър, Гърция, в Германия и Франция субсидиите са около средните за ЕС, а у нас – малко под средните. Министърът подчерта, че трябва да се отчетат и разходите на стопаните, тъй като цената на земята също е фактор. Темата за сближаването в нивата на подпомагане е много сложна, защото тя се пречупва и през многогодишната финансова рамка, а заради Брекзит се очаква недостиг в рамките на 11-12 млрд. евро на годишна база, коментира министър Порожанов. Отделно ЕС има допълнителни разходи по финансирането на политики, свързани с миграцията и сигурността като така недостигът се увеличава на 18 млрд. евро.  Затова неслучайно на дневен ред е въпросът дали да не се увеличат вноските на страните членки.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА