И свиневъди, и птицевъди на протест! Важни проблеми в сектора нямат решение

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
7 Минути

Стопаните вече продават под себестойност, настояват за яснота по подмерки от ПРСР

Изправени пред криза с производството си заради високите цени на фуражите и под опасността от затваряне заради нови огнища на АЧС, както и липсата на актуални мерки за подпомагане, представители на сектор „Свиневъдство“ и „Птицевъдство“ се срещнаха с министъра на икономиката Кирил Петков. И двата сектора са изправени пред сериозни затруднения и финансова криза, предизвикана както от огнищата на болести като АЧС и инфлуенца по птиците в страната, така и от влошеното състояние на пазара и намалената консумация на животински продукти в следствие на разпространението на пандемията от COVID-19, казват производители. През миналата седмица представители на свиневъдния бранш у нас бяха на среща със земеделския министър, но предложенията им все още не са приети. Тогава те обясниха, че държавата трябва да вземе мерки, защото отглеждането на животни е изправено пред масови фалити и спиране на производство, каза Цветан Илиев, прокурист на „Бони Холдинг“.

Според д-р Румен Караманов от бизнес група „Аякс“ заради по-високата себестойност на произвежданата продукция стопаните продават на загуба по около 30-40 ст на килограм живо тегло.

Аналогични са проблемите и в птицевъдството. Заради повишението на цените на фуражите между 30 и 70% през последните години, продажбите са под себестойност, липсва достатъчно и навременно държавно подпомагане.

От свиневъдния бранш настояват да се освободи зърно за изхранване на животните, което да се връща на следващ етап от производителите и да се забрани износът на зърно към трети страни, за да може да се осигури производственият баланс в страната. Важно е и да се ограничи разпространението на болестта АЧС, като се ограничи отглеждането на домашни свине, настояват от бранша.

Исканията на сектора

Заетите в сектора настояват за актуализиране на бюджета и нотифициране на нови схеми за държавно подпомагане в рамките на настоящата календарна година, въвеждане на нови предложения, касаещи сектор земеделие в Националния план за възстановяване и устойчивост. Увеличение на средствата по мярката за хуманно отношение към животните, актуализиране на списъка с КИД (икономически код на дейност) и предоставяне на нисколихвени или безлихвени кредити са само част от предложенията, които представители на Асоциация на индустриалното свиневъдство в България, Асоциация на свиневъдите в България и Асоциация на промишленото птицевъдство.

Честата смяна на ръководни кадри в различни държавни ведомства, като Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), както на централно, така и на местно ниво, също не допринася за оптималната работа на сектора. Напрежение сред стопаните се натрупва и около липсата на адекватни действия за форсиране разработването на Стратегическия план по ОСП 2023-2027 г, за който експертите не са се събирали в продължение на месеци.

Лоши практики по две подмерки

През изминалата седмица животновъдният бранш алармира Управляващият орган относно съмнения за лоши практики и недобронамереност при прилагането на подмерки 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства“ и 5.1 „Подкрепа за инвестиции в превантивни мерки, насочени към ограничаване на последствията от вероятни природни бедствия, неблагоприятни климатични явления и катастрофични събития“ на ПРСР 2014 -2020 г. В сигнала, адресиран към отговорните лица и институции, се споменава за липса на единен подход при оценяване на проектите и неравнопоставено третиране на бенефициентите. В продължение на 14 месеца фермерите очакваха одобрение на представените от тях проекти за биосигурност, които сами по себе си не носят добавена стойност. Тези инвестиции бяха направени още през изминалото лято, най-вече със заемни средства от банки, когато болестите бяха в разгара си. От тогава до момента, единственото, което става ясно е, че проектите са отрязани в някои случаи повече от 80%. Все още договори за финансиране няма.

Данните сочат, че по първия прием по подмярка 5.1 до юли 2020 г са подадени 43 проекта на обща стойност от 42 017 523.53 лв. и обща стойност на БФП в размер на 25 592 859.82 лв., при определен от Управляващият орган (УО) на ПРСР 2014-2020 общ размер на БФП по процедурата от 45 905 931 лв. В резултат на приключилата в началото на месец юни т. г. Оценка на административното съответствие и допустимостта, на последващия етап за Техническа и финансова оценка преминаха 34 проекта.

От бранша сигнализират и за изменение в референтните цени по текущия прием на подмярка 4.1. Те са категорични, че това поставя в неравнопоставени условия бенефициентите, подали проектни предложения преди, респ. след актуализацията на базата данни на ДФЗ-РА с референтни цени. Освен това, при растяща инфлация и повишени цени на стоки/продукти/услуги/горива и пр. (като конструкции, машини, оборудване, строителство, транспорт и пр.), евентуални намаления в стойностите на референтните цени биха били алогични на пазарната ситуация, коментират експерти.

 

Кои проблеми очакват решение

По време на срещата с фермерите министър Петков се е ангажирал да бъдат предприети действия за актуализиране на списъка с КИД, за да могат свиневъди и птицевъди да участват по мерките, свързани с преодоляване на последствията от кризата с COVID-19 и през следващия програмен период. Одобрението на министър Петков е получило и предложението, свързано със списъците за обществени поръчки, присъединяването на продуктите от месо към Софийска стокова борса и предлагането им на държавни институции през нея при съответните критерии.

Браншът и министърът постигнаха съгласие и относно действията на асоциациите, в случаи  на налична информация за незаконен внос или измамни схеми, свързани с незаконен внос. От Българска банка за развитие пък са се ангажирали да бъдат разглеждани искания за кредити за оборотни средства при благоприятни условия.

Поради големия залог заетите в сектора изразиха готовност да предприемат протестни действия, докато не бъдат предприети необходимите мерки за разрешаване на сложната картина в сектора, както и да сезират европейските институции.

 

Пълния текст на писмата четете в сайта:

Писмо НС И МЗХГ входирано актуализация бюджет

Сигнал от браншови организации_подмерки 4.1 и 5.1 на ПРСР

Предложения от АПП

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА