Фермерите във Великобритания призовават за „армия от служители“, които да подкрепят селскостопанския сектор

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
4 Минути

Земеделските производители от Великобритания  призовават за “сухопътна армия от служители”, която да подкрепи индустрията в брането на плодове и зеленчуци по време на пандемията от  коронавирус. Тъй като ограниченията за ежедневния живот се увеличават и възникват предизвикателства, фермерите предупреждават, че липсата на работна ръка може да повлияе на предлагането на плодове и зеленчуци. Данните от миналата година показват, че 98 процента от персонала за целта е идвал извън Обединеното кралство. Асоциацията за земя и бизнес в страната (CLA) изчислява, че сега може да има недостиг от 80 000 работници, поради кризата с Covid-19. Председателят на Асоциацията Марк Бриджиман споделя, че предлагането на работна ръка за фермите е в опасност. „Недостигът от 80 хил.  работници е нещо, което никога не сме виждали досега“, споделя още той пред The ​​Guardian. „Затова призоваваме сухопътна армия от служители, която да подкрепи фермерите при изхранването на страната.“ Настоящият икономически ефект от коронавируса във Великобритания вече доведе до хиляди загуби на работни места. За да се коригира това, работниците, засегнати силно от въздействието на вируса, могат да бъдат преквалифицирани да извършват селскостопанска работа, заяви Бриджиман. „Нуждаем се от спешна помощ от страна правителството, за да помогнат да рекламираме позициите и да наберем работници. Времето е от съществено значение. Ако не успеем да намерим тези ключови работници, предприятията ще се разпаднат. “, коментира още той.

Призив за своевременни мерки

От Съюза на фермерите също са съгласни с позицията на земеделските производители. “Стопаните, които разчитат на сезонни работници да берат, пакетират и класират нашите плодове и зеленчуци, са изключително загрижени за способността им да наемат работници през тази година.“, споделя говорител на Съюза. „Индустрията вече работи усилено за насърчаване на ролята в стопанствата на местно ниво, признавайки, че това може да помогне на онези, които за съжаление се оказват без работа. Призоваваме правителството да се справи с тази ситуация възможно най-скоро.”, коментира още той. Специалистите по селскостопански труд HOPS поканиха британци да кандидатстват за работа за събиране и пакетиране на плодове и зеленчуци. Секторът на горски плодове също потвърди, че скоро ще започне кампания за набиране на персонал и за насърчаване на британците да започнат работа в стопанства.

Картината на селскостопанския сектор е подобна и в други точки на света

Подобна е ситуацията и в други точки на света. Американските селскостопански производители също наскоро предупредиха за коронавирус, Януш Войчеховски, Agrozona.bgвъзможно пагубно въздействие върху плодовете и зеленчуците, след като американското посолство в Мексико обяви спиране на интервюта за визи за сезонни земеделски работници. В Австралия производителите твърдят, че страната може да се сблъска с недостиг, поради бордюрите за пътуване, тъй като нацията традиционно използва задгранични работници за една трета от сезонните земеделски работни места. Крайно недостатъчно са берачите на киви в Нова Зеландия. А в Канада ограниченията за пътуване заплашват месопреработвателите. Белгийските собственици на ферми за аспержи също очакват големи загуби, тъй като сезонните работници, главно от Полша и България, няма вероятност да берат. Предстои среща на земеделските министри, по време на кото ще се обсъди основния проблем за сектора в момента. Повече по темата може да прочетете тук.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА