Засилват контрола при вноса на живи животни от Гърция и Турция заради случаи на чума по ДПЖ

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Въвежда се временна забрана за провеждане на животновъдни изложби и пазари на дребни преживни животни в страната

Министерството на земеделието и храните и Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) предприемат засилени мерки с цел предотвратяване на навлизането на заболяването чума по дребни преживни животни в България. Превантивните действия са в резултат от влошената епизоотична обстановка в Румъния и Гърция.

Превантивни мерки и контрол

На онлайн среща, инициирана от ръководството на Министерството и Агенцията с представители на животновъдните асоциации, заместник-министърът на земеделието и храните доц. Деян Стратев, изпълнителният директор на БАБХ д-р Светлозар Патарински, изпълнителният директор на Център за оценка на риска по агрохранителната верига доц. Койчо Коев и д-р Мирослав Първанов от Български ветеринарен съюз обсъдиха мерките за предотвратяване на заболяването.

Фермерите бяха информирани за ограниченията, които БАБХ прилага срещу навлизането на заболяването в страната. Мерките включват засилен контрол на всяка пратка живи животни от засегнатите държави, поставяне под възбрана, клинични прегледи и вземане на проби, както и обстоен преглед на животните, насочени за незабавно клане.

Заболяването и неговото въздействие

Чумата по дребните преживни животни не е опасна за хората, но е изключително заразна за овцете и козите и може да доведе до значителни икономически загуби. При дребните преживни животни болестта се проявява с треска, депресия, секрети от очите, носа и устата и други симптоми. В засегнато стадо заболеваемостта може да достигне 100%, като смъртността варира между 20% и 90%.

Призив към животновъдите и ветеринарните лекари

Заместник-министър Деян Стратев апелира към животновъдите и регистрираните ветеринарни лекари да подхождат отговорно към ситуацията и при съмнения за заболяло животно незабавно да сигнализират на съответните Областни дирекции по безопасност на храните.

„От всички нас зависи дали заболяването ще влезе в България и дали ще успеем да се справим, така че да не бъдат засегнати и животните, и стопанствата у нас“, каза той. Заместник-министърът подчерта, че е нужно стопаните да спазват мерките.

Ситуацията в Румъния и Гърция

Заместник-министър Стратев информира, че ситуацията в Румъния и Гърция е притеснителна. Само през последните дни огнищата в Румъния са се увеличили над 30. Според данни на БАБХ, в момента там са засегнати над 200 000 животни, а огнищата са в районите на Тулча, Констанца и Тимиш. В Гърция има регистрирани 19 огнища в районите на Тесалия и Пелопонес, като са засегнати над 10 700 животни.

Временна забрана на животновъдни мероприятия

По време на срещата участниците се обединиха и за въвеждането на временна забрана за провеждането на животновъдни изложби и пазари на дребни преживни животни в страната.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама