Започна сезонът на леда, рибарите наточиха мормишките

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
4 Минути

Минусовите температури си намериха своите почитатели – рибарите, които ловят на лед. Сезонът за тях вече започна и немалко вече вадят добри количества костур и червеноперки. В последните години този метод се наложи в страната ни и вече има много почитатели. Това каза пред “Агрозона” Георги Михайлов, председател на Българска федерация по риболовни спортове. Подобен вид риболов се практикува най- вече в северните държави – Русия, Финландия и др. У нас 90 % от практикуването е в язовири. Ходи се и по реки, но те имат по- сложно замръзване – течението в средата винаги прави ледът по- тънък, човек няма как да го прецени и често се случват инциденти.  Когато има течение захранките много трудно могат да се концентрират в една точка.  Основните язовири, в които ловим са тези около София, Родопите, както и Широка поляна и Батак. Те първо замръзват и имат най- голямо количество лед.

12592782_930362343708604_7535283668423885245_n

Замръзването на един водоем е много зависимо. Дори нощните температури да са много ниски, то ако дневните са високи, водата няма как да замръзне, защото ледът се отпуска през деня. Необходими са отрицателни температури денонощно, каквито са в момента, за да се получи качествен и безопасен лед.

“Това е опасен спорт. Има си правила, които трябва да се спазват. Има специално оборудване, не трябва да бъдеш сам, защото инциденти винаги стават. Ползват се специални дрехи, които вакуумират въздуха и държат топло през минусовите градуси . Те са пригодени така, че ако някой пропадне в леда да се напълнят с въздух, за да може да  задържат човека известно време на повърхността, докато му се хвърли въже за излизане. Проблемът е, че ако няма никой около теб няма да можеш да излезеш. Затова спортът не се практикува от сам човек. Винаги трябва да се носи въже, свирка, с която да подадеш сигнал”, коментира Михайлов.

Рибарските принадлежности  включват мормишки (стръв), въдички, които са дълги около 30 см и имат метални индикатори, които отчитат кълвенето.  Оборудването е сравнително евтино, защото се ходи с две малки въдички , балалайки, мурмишки и ледобур. С ледобурът се правят дупките в леда. Традиционно той е с радиус 20 см и е под формата на свредел. Дупката се почиства редовно, защото се обледява на всеки един час, т.е. отново се образува лед.

 

ice_perch001

Вече има наложена традиция в България да се практикува риболов на лед. Много хора се възползват от леда, като има неписано правило, че рибата се връща във водата. Най- търсените риби са червеноперка, щука и костур. Ловят се всички риби във водоемите, но като добър улов се счита, ако уловиш някой от тези три вида.

Сезонът започва при първото замръзване на язовирите. Българска федерация по риболовни спортове организира всяка година състезания. “Първият ни кръг е от тази седмица. За годината се провеждат три кръга. Когато определим републиканския шампион на България, то той представлява и страната ни на Световното първенство по риболов на лед”. Да, риболовът на лед си има свое световно. Още по изненадващо е, че през 2017 г. България  е трябвало да бъде домакин. “Отказахме, защото не се знаеше дали ще има лед. Проблемът е, че през тази година няма държави, които да са съгласни да организират такова първенство”, заключи Георги Михайлов.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА