Юлиан Войнов: Проектозаконът за публичните финанси реално признава ситуацията в страната с големите дългове на общините

Лилия Александрова
Лилия Александрова
4 Минути

Министърът на финансите ще може да инициира процедури по финансово оздравяване на задлъжнели общини, които не могат или пък не искат сами да се справят с проблемите си, и така да поеме на “ръчно управление” разходите им. Това предвижда проект за промени в Закона за публичните финанси, публикуван на сайта на финансовото министерство. Той подлежи на обществено обсъждане до 27-и януари. Проектът предвижда още възможността финансовият министър да може да се отклонява от критериите за структурен дефицит, ако иска да се правят големи инвестиции.

„Досега допускането на промяна в структурния дефицит беше дефинирана само при провеждането на значителни структурни реформи. В момента се въвежда възможността това отклонение да бъде в следствие на еквивалентни на тези структурни реформи инвестиционни проекти. В проектозакона директно е записано, че те трябва да бъдат с положителен ефект върху фискалната устойчивост в дългосрочен план. Цялата тази формулировка създава притеснение и неопределеност, защото не е ясно на каква база инвестиционните проекти са калкулирани да доведат до положителен ефект.”, коментира икономистът Юлиан Войнов пред БНР.

Той не изключи възможността проектозаконът да позволи да се харчат държавни средства сега, а следващите правителства да се оправят, подобно на инвестиционната програма при управлението на кабинета на Пламен Орешарски.

„Начинът, по който е записано в закона, създава усещане за висока доза субективност и по-скоро отразява настоящата ситуация в държавата, че правителството насочва сериозно желание и усилия за изразходване на европейските средства, включително на общинско равнище.”, заяви Юлиан Войнов.

Според него в критериите, които определят кога една община е задлъжняла, има голяма доза условност: „Това, към което препраща законът, може би най-важното е, че когато една община разбере, че има временно затруднение или попадне във финансово затруднение, тя може да се обърне към Министерството на финансите за безлихвен заем. Това е разработено доста по-прецизно, отколкото останалите части за общини с финансови затруднения.” Според икономиста това означава, че общината ще се отчита на министъра на финансите. „Тук виждаме в закона не толкова загриженост за самото финансово състояние и за критериите, по които една община трябва да бъде преценена дали е финансово здрава, колкото желание на МФ във всеки един момент, когато една община попадне във финансово затруднение, да се обърне към държавата да получава безвъзмездни средства, което е притеснително. Другото е, че има доста сериозен субективен фактор, кога министърът на финансите ще прецени да отпусне такова безвъзмездно финансиране и кога няма да се съгласи.”, казва той.

Според друг текст в проектозакона, ако една община се справя добре със своя оздравителен план, може да се получат и допълнителни трансфери от бюджета. „Няма никакви критерии как се разбира кога за една община е налице трайна тенденция за подобряване на финансовото състояние.”посочва Юлиан Войнов.

Според него проектозаконът за публичните финанси реално признава ситуацията в страната с големите дългове на общините. Икономистът смята, че общините с финансови затруднения ще бъдат подпомагани по неясни критерии и за сметка на бюджета, а с предложените промени ще се натоварят данъкоплатците.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА