WEF: Бизнес климатът в България остава подобен на държави от Африка и Азия

Златко Златков
Златко Златков
7 Минути

По конкурентоспособност България е на 54-то място сред 144 държави от цял свят. Това показва Глобалният индекс по конкурентоспособност на Световния икономически форум (WEF), съобщава в-к „Капитал“. Индексът е съставен от 12 сектора, на които са направени ключови анализи. В общият списък на държавите в света България се нарежда след Филипините и Русия, а след нас са Барбадос и Република Южна Африка. Страните от Европейския съюз, които изпреварваме ние са: Кипър (58-то място), Румъния (59-то място), Унгария (60-то място), Словения (70-то място), Словакия (75-то място), Хърватия (77-то място) и Гърция (81-то място).

Вглеждането в десетките елементи на 12-те сектора, анализирани за съставянето на индекса обаче, оставя усещане, че България не е държава от Европа, а от друг континент.

Средата, в която стартира и се развива бизнесът у нас

Анкетираните предприемачи с дейност в България са на мнение, че българското правителство е сред световните шампиони по фаворизиране на фирми и лица, обвързани с властта, като данните са за 2013 г. По този показател България е на 134-то място в света – веднага след Чад и малко преди Италия. Оценката за това как се разпределят обществени средства запраща българската практика на 118-о място сред страни като Мавритания, Мали, Хондурас, Мексико и Хаити.

На въпроса “Колко лесно е бизнесът да получи информация за промени в правителствената политика и регулации, засягащи дейността ви?” отговорите на анкетираните предприемачи са поставили България на 124-то място в компанията на Суринам, Буркина Фасо, Етиопия и Нигерия. Същото усещане за друг континент е положението и при доверието към политическата класа, която взима тези решения – тук България е на 130-о място, предшествана от Доминиканската република и Тайланд и следвана от Перу и Зимбабве.

Силата на българското правосъдие

Ако сте бизнесмен, интересуващ се дали да инвестира за пръв път в бизнес в България, и отворите класацията, едва ли ще сте във възторг. На въпроса “Колко лесно е частният бизнес да обжалва правителствени решения и регулации през правораздавателната система?” тези, които вече правят бизнес тук, поставят страната на място 124 – след Йемен и преди Етиопия.

В спорове между частни фирми и компании съдебната система отново губи тежест според мнението на предприемачите. По този показател България е отново на 124-то място с ефективност, по-слаба от тази на Киргизстан и Бангладеш, но все пак по-добра от тази на Мианмар. По професионална независимост българските съдии са класирани по-високо (126) от колегите си в Йемен и Аржентина, но по-надолу в класацията от тези в Мавритания.

Затова и в същия дух докладът на практика предупреждава, че защитата на имотните права в България (110 място) е в групата на Кот д’Ивоар, Ливан, Буркина Фасо, Боливия и Уганда.

Оценката за положението с щетите за бизнеса от организираната престъпност, за която през последните месеци като че ли не се говори много в България, отрежда на страната ни 117-о място в света – по-зле от Доминиканската република и Либия, но все пак по-добре от Гана. Логично в същата зона на класацията е преценката за способността на българската полиция да наложи ред и законност – 112-о място, веднага след Египет и преди Тайланд.

Цялостната бизнес атмосфера

Въпросът “Как оценявате фирмената етика на компаниите в отношенията им с обществените служители, политиците и с други фирми?” е получил отговор, отреждащ на България 101-во място. Иначе казано, бизнес моралът е сходен с този в Алжир, Мексико и Киргизстан.

Вероятно част от обяснението идва и от факта, че българската икономика е доминирана от няколко големи играча, а останалите само ги следват или участват в много малка част от веригата за създаване на стойност, започваща от конкретното производство и стигаща до маркетинга и дизайна. По доминиращо положение на няколко корпоративни структури България е на 115-о място (след Мексико и преди Доминиканската република), а по ефективност на антимонополната политика – на 122-ро. По причастност към веригата за създаване на стойност сме на 113-о (след Мали и Виетнам и преди Кот д’Ивоар и Ботсвана).

Българският бизнес не е и много софистициран (102) – по използване на модерни маркетингови техники той е в групата на Таджикистан, Тунис, Мароко и Грузия. Българският предприемач не е склонен и да делегира правомощия на подчинените си (120) – тук положението е по-зле, отколкото в Мозамбик, но по-добре от Габон. Не се заделят и средства за обучаване на персонала – 127-о място след Мали и преди Гвинея.

Според доклада бъдещето с кадрите в България също не е изглежда никак светло. На въпроса “Колко добре образователната система отговаря на нуждите на една конкурентоспособна икономика?” отговарящите поставят страната на 91-во място – след Колумбия и преди Пакистан. С качеството на училищата и университетите по мениджмънт сме на далечното 121-во място (по-зле от Мали, но по-добре от Свазиленд).

Най-ниските места за България в класациите на индекса са в умението да се привличат и задържат таланти в страната. И по двата показателя ни е отредено 142-ро място, като по-зле от нас са единствено държави като Сърбия, Венецуела и Мианмар.

Все пак има място за оптимизъм, тъй като в четири поредни години позициите на икономиката ни според Глобалния индекс непрекъснато се подобряват: през 2011 г. страната е заемала 74-то място сред останалите държави в света.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА