Отглеждане на моркови – подробна инструкция за начинаещи

Агрозона
Агрозона
9 Минути

Отглеждане на моркови – на пръв поглед изглежда като проста работа – копаеш леха, засяваш семена, поливаш няколко пъти и очакваш реколтата. За съжаление нещата не стоят така, подобна „агротехника“ ще доведе до получаването на криви и не особено вкусни плодове. Правилното отглеждане на моркови също е необходимо да се знае от всеки градинар. Ако имате намерение да отглеждане тези кореноплодни зеленчуци за пръв път или пък все не ви се е получавало досега да отгледате зеленчуци като нарисуваните по опаковките – нашите инструкции са за вас.

Подготовка за отглеждане на моркови

Лехите за пролетното засяване на зеленчука трябва да се подготвят още през есента. Тази кореноплодна култура няма много изисквания, но си струва да ги спазим. Едно от важните условия за успех е правилният избор на място за посев.

Избор на място

Морковите са едни от зеленчуците, които трябва да се намират под преките слънчеви лъчи през целия ден. Затова за техните лехи трябва да се отдели най-огряваното място в двора. Освен това, те предпочитат рохкавите, неутрални почви, докато на техните или кисели терени се покриват с „брада“ и се деформират.

Този вид зеленчуци не трябва да се засаждат на едно и също място две години поред. Освен това не се препоръчва да се отглеждат след магданоз, копър, целина и пащърнак. Докато краставиците, доматите, картофите, лукът, чесънът и зелето са отлични предшественици за тази култура.

Лехите


След като сте избрали мястото за засаждане, трябва да се погрижите за качеството на почвата. Това става през септември и се прави на няколко етапа:

  1. Отстраняване на плевелите и растителните остатъци от предишни насаждения;
  2. Прекопаване на лехите
  3. Внасяне на органични добавки в почвата – торф, пясък, хумус;
  4. Намаляване киселинността на почвата при необходимост с помощта на доломитово брашно, хидратирана вар или пепел.

Морковите не реагират добре на пресен оборски тор (кореноплодните стават горчиви от него) с дебела кора и растението расте предимно на листна маса, а не на корени.

Засаждане

От спазването на правилните срокове за засаждане зависи не само времето за прибиране на реколтата, но и нейното качество. В нашата страна морковите се сеят три пъти в годината. Преди зимата това се прави от 1 до 15 декември, през пролетта от 20 февруари до 10 март и през лятото – между 1 и 15 юни. Зеленчуците, които са предназначени за директна консумация, се сеят рано на пролет веднага след като се загрее почвата и засъхне горният слой на почвата.

Семената


Предпосевната подготовка на семената не е сложна, а нейното провеждане позволява да се ускори появяването на пониците със седмица. В началото почистете семената от наранени и повредени семена. След това ги залейте с топла вода и ги оставете така за десетина часа. След като мине този срок, ако по повърхността на водата има изплували семена – тях също ги премахнете, защото не са годни.

Качествените семена трябва да се поставят във влажна марля или във парче вата, които периодично е необходимо да се увлажняват. След като се появят малки коренчета от семената, те са готови за засаждане. Ако купувате гранулирани семена, те може да се сеят без подготовка.

Мястото за морковите трябва да бъде окопано и пръстта да е разрохкана предварително. Правят се лехи с дълбочина 2-3 см и разстояние 15 см една от друга. След това можете да започнете сеитба, избирайки за това топло и спокойно време. Някои от градинарите засяват семената на разстояние 2-3 см помежду им. Други просто ги разпръскват свободно. В този случай те ще трябва да се прореждат поне два пъти на сезон. След засяването лехичките се покриват с почва или тор, поливат се и при прохладно време е нужно да се покрият с фолио до поникването.

Грижи

С кои цветя гоним неприятелите по зеленчуците

За правилното развитие на зеленчука най-пагубни са плевелите и образуването на кора върху почвата. Това може да развали реколтата ви още преди да се покажат първите листа над земята. За да се избегне това е необходимо редовно да се прекопава почвата като се види, че е обрасла с трева или е станала твърда.

Поливане

Без поливане морковите стават хилави и горчиви, тези растения се отнасят негативно както до постоянната влага, така и до периодичните засушавания. За да не ви изсъхнат направо в градината или да се напукат от прекомерна влага, има нужда да се поливат на всеки 5-7 дни до дълбочина, съответстваща на дължината на кореноплодната култура. Докато морковите са млади и тънки, достатъчно е да навлажните почвата на 5-7 см, но възрастните представители трябва да се напоят така, че 30 см под повърхността на почвата трябва да се навлажни.

Подхранване

На нормална почва е достатъчно морковите да се подхранват два пъти на сезон. Първият път е три седмици след покълването, а вторият – един месец след първото подхранване. За нормален растеж на корена са подходящи някои от следните методи:

  • 2 чаши дървесна пепел на 10 литра вода;
  • 20 г калиев нитрат, 15 г карбамид и 15 г двоен суперфосфат на 10 литра вода.

За да станат големи крайният продукти, разстоянието между корените трябва непрекъснато да се следи и да не се оставя насаждението да се сгъсти. Първото разреждане на морковите се прави при поява на първата двойка истински листа, оставяйки 3 см между издънките.

За да не се повредят останалите растения при разреждането, то трябва да се извърши след обилно поливане и разрохкване на почвата.
Втори път морковите се разреждат, когато развият 2 пълни двойки листа. Тогава разстоянието между растенията е около 6 см.

Болести и вредители

Най-често зеленчукът се уврежда от така наречената моркова муха. Тя вреди още по пащърнак, магданоз и целина. За орентир може да се ползва цъфтежа на ябълките, когато мухите летят. Снасят яйцата си по пръстта в основата на младите растения. Като се излюпят ларвите нагризват кореноплода и дълбаят в него. За предотвратяване на инвазията спомагат правилното отглеждане и разредените посеви. Морковената муха предпочита гъстите насаждения и липсата на влага в почвата.  Ако това не помогне, а листата на растението са започнали да се навиват, което е първият признак на появата на вредителя, е необходимо насажденията да се третират с подходящи препарати според инструкциите от аптеката.

От болестите на морковите най-често се срещат различни видове гниене. Превенцията на тези заболявания е внимателното спазване на сеитбообращението и събирането на растителни остатъци.

Отглеждане на мента в домашни условия – всичко, което не знаем

Съхранение

За да разполагате с моркови през цялата зима не е достатъчно само да изберете подходящият сорт, но и правилно да организирате събирането и съхранението на продукцията. Месец преди прибирането на кореноплодите трябва да се преустанови поливането, а за изваждането им се избира сух и топъл ден.

Ако есента е суха, морковите може да се оставят в земята до първите студове, при влажно време обаче е по-добре да ускорите прибирането, за да не изгние реколтата. Кореноплодите внимателно се изкопават с вила, изсушават се на сянка и се почистват от пръстта. Необходимо е да им намерите хранилище, където има стабилна температура 0-2 градуса и висока влажност.

Събраните зеленчуци се редят в кутии, поръсени с пясък или дървени стърготини, така че да не се допират или пък се съхраняват в торби. Не забравяйте, че при най-малкото повишаване на температурата морковите ще започнат да покълват, така че периодично проверявайте запасите си и премахвайте тези плодове, които вече не подлежат на съхранение.

Avatar photo
Автор: Агрозона
Agrozona.bg e информационен сайт, който представя последните новини и анализи в сектор „Земеделие”, Хранително-вкусовата промишленост и предприемачество в селските райони. Тук ще откриете полезна информация, свързана с възможностите за национално и европейско финансиране на българските фермери, промени в българското и европейското законодателство и тенденциите в селското стопанство в България, Европейския съюз и по света.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА