Отглеждане на мента в домашни условия – всичко, което не знаем

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
9 Минути

Tехнология за отглеждане на мента у дома – съвети от професионалисти

Ментата е главен елемент в енциклопедията на всеки един градинар и цял кабинет от натурална медицина. Салатите Табуле и Дзадзики, мохито, ментов топъл шоколад, лимонада, салата и още куп други храни разчитат на ментата за да постигнат своя автентичен вкус.

Чаят от мента пък може да лекува болките в корема, както никое друго растение или хапче и затова билката е незаменима. За щастие, отглеждането на мента е лесно в домашни условия.

ментов чай

  • Ментата е многогодишно насаждение, което процъфтява в лека почва с добър дренаж;
  • В идеалния случай растението предпочита влажна, но добре изцедена почва в саксията;
  • Повечето растения понасят сянка, а различните видове може да изискват известна защита от прякото слънце;
  • За отглеждане на мента открито, засадете едно или две закупени растения (или един или два резника) на около 60 см едно от друго във влажна почва. Ментата трябва да порасне на височина до 30 – 60 см;
  • За най-добър растеж в затворени пространства, засадете в контейнери, осигурявайте тънък слой компост или органичен тор на всеки няколко месеца. Саксиите ще се нуждаят от защита при студена зима;
  • В градината засадете мента в близост до зеле и домати.

Колко разновидности на ментата съществуват?

Съществуват няколко вида и множество сортове, които са представители на сем. Устноцветни. Тези тревисти многогодишни растения се отглеждат от хората от древни времена. Не са претенциозни и бързо се разрастват в градината и в домашни условия. Достатъчно е да им се осигури неголяма саксия.

мента билки растение

В България се срещат около няколко вида с многобройни вариации, от които най-често се отглежда M. piperita – черна мента и джоджен – M. spicata.

Отглеждане на мента в саксия – най-важното, което трябва да знаете

  • Изберете контейнер или саксия с широко отвор и я запълнете с добре дренирана почва;
  • Поставете вашето растение от мента на закрито в светла, слънчева стая с много висока температура;
  • Поддържайте растението добре напоено и влажно.

Отглеждането и засаждането на мента на закрито не е трудна работа. Растението може да израсне в саксия с пръст или дори в бутилка вода. Един от най-важните първоначални детайли  е да изберете контейнер с широка повърхност, а не дълбок. По този начин ще предпазите корените от евентуално задушаване.

листа от мента
Съвет: Може да закупите големи кутии за микровълнова печка. Пробийте в тях дренажна дупка, а капака използвайте като чиния. Купите за микровълнова са евтини и са перфектни за вашата саксия от мента.

Корените на ментата растат бързо и навсякъде. Ако им осигурите голямо пространство, ще поникнат високи растения, които можете да събирате за чай. Имайте предвид, че глинените саксии са порьозни и лесно губят влагата. Затова заложете на пластмасовите контейнери, особено ако сте човек, който забравя да напоява растенията си.

Слагайте малко растения в една саксията

Засадете малко вкоренени растения в една саксия, тъй като ментата се развива агресивно бързо и в крайна сметка няколко корена може да започнат да си пречат.

Напоете добре растението след засаждането и го поставете в  място с непряка светлина – за предпочитане прозорец с източно изложение през пролетта и лятото или западно през есента и зимата. Също така, растението изисква да е на топло, поради което стайната температура трябва да е около 18-21 градуса през деня и 13-15 градуса през нощта.

Ако искате да отглеждате ментови растения във вода, просто вземете резник с около 12 см дължина от харесаната мента. Отстранете долните листа и поставете клонките в стъкло или бутилка с вода. Поставете на слънчев прозорец с поне четири до шест часа светлина всеки ден.

Списъкът с полезните свойства на ментата е доста обширен:

  • Използва се в народната и традиционната медицина;
  • съставна част е от много лекарства;
  • ментата е средство за намаляване на болката и спазмите;
  • премахва излишните течности от тялото;
  • миризмата и помага срещу гадене;
  • успокоява нервната система;
  • има противовъзпалителен ефект;
  • подпомага за растежа на косата;
  • неутрализира лошия дъх;
  • намалява апетита поради съдържащия се в нея ментол;
  • подобрява мозъчната функция;
  • има изтрезняващ ефект;
  • тонизира и укрепва човешкото тяло;
  • използва се за почистване на кожата.

Присадете си мента

Направете си допълнителни ментови растения, използвайки резници, вкоренени във вода или в почвата. Лесно е!

Отрежете 8 сантиметров резник от харесаното растение, премахнете долните листа и поставете в чаша с вода. Оставете да се вкорени за около 7-10 дни. Не премахвайте всички листа, тъй като ще са Ви нужни няколко от по-горната част за правилното вкореняване.

корени от мента

Когато новото растение има корени, засадете го в почва.

Ако предпочитате да вкорените резниците директно в почвата:

Отрежете 8-сантиметрова клонка, премахнете долните листа, и потопете най-долната част в добре навлажнена почва. Покрийте растението с найлонова торбичка или срязана бутилка от минерална вода, за да задържите влагата.

Не поставяйте резниците директно на слънчева светлина. Добре затоплената стая ще свърши перфектна работа.

Новото Ви растение трябва да има корени до 7-10 дни, след което може да го преместите в по-голям контейнер.

Грижа за растението

Когато отглеждате мента на закрито е необходимо да спазвате няколко много важни изисквания. Първото е поливане. Растенията предпочитат да имат влага, но не и да прекалявате.

Ако горната част на почвата стане суха на допир, тогава е необходимо поливане.

menta voda

Когато излагате растението на светлина, трябва да го завъртате на всеки три до четири дни, за да може то да развие по-равномерно храстче. Когато дълго са изложени на светлина, растенията започват да се накланят на една страна.

При възможност,  можете да преместите ментата на открито през летния сезон. Макар торенето да не е задължително при този вид растения, все пак можете да третирате от време на време с универсална доза водоразтворима тор или рибна емулсия.

Растенията, които се отглеждат на закрито, може да изгубят вкуса си при много силно наторяване. Захранването на растението с използването на водоразтворим универсален тор трябва да е достатъчно. Можете също така да мулчирате горния слой с компост или оборски тор.

lista ot menta

Интересни факти

  • Нашите предци са вярвали, че редовното използване на ментата води до удължаване на живота, затова растението е било много почитано и активно отглеждано.
  • Още в Библията е споменато ментовото растение, което се открива и в гробниците на древните египетски фараони. Много други исторически препратки ни сочат, че ментата е била известна на човека още преди нашата епоха.
  • Има популярно вярване, че няколко листа мента, поставени в чантата привличат богатството.
  • Счита се, че ако сънувате мента, това означава, че ви очакват забавни събития.
  • И досега се приема, че ментовите листа с мед побеждават миризмата на алкохол.
  • В Йерусалим отдавна са създадени ментови ароматни води, които се използват в кулинарията. Растението се използва и като подправка за агнешки ястия.
  • В азиатските страни нито една безалкохолна напитка не е напълно готова без мента. Там освежаващата подправка се добавя дори в млечните чайове.
  • Още Хипократ говори за полезните свойства на мента. Самият той използва ментова вода за избелване на зъбите.
  • В Италия понякога добавят мента към виното. По този начин напитката става още по-освежаваща и не оставя алкохолен послевкус.
  • В древния Рим мента се счита за активатор на умствената дейност. Затова венците, които римляните са поставили на главите си, са направени от стъблата на ментата.
Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА