5 ефективни начина за засяване на моркови

Дори начинаещият градинар може да получи добра реколта от моркови в двора си. Има различни начини да се достигнат желаните резултати, ние ви представяме пет от най-ефективните и популярни способи. Всеки от тях е достатъчно лесен и едва ли ще ви затрудни.
Засяване на сухи семена от моркови
Това е най-естественият начин, който се използва. Сухите семена се поставят в лехи и се засипват с почва. В този случай не трябва семената да не се поставят много гъсто в лехите, защото след това ще трябва да ги разреждате. В случай, че семената са много сухи, ще трябва доста да почакате докато поникнат. Най-често морковите се показват след първия дъжд.
Засяване на навлажнени семена
В този случай е необходимо добро поливане на семената, които са престояли във вода поне една нощ, както при засаждането, така и в следващите дни. При този начин на засяване на семената е необходимо почвата да се държи постоянно влажна. В противен случай те ще загинат. При този начин на засаждане растенията поникват бързо.
Моркови в пясък
Това е много удобен и икономичен начин за засаждане на моркови. Необходимо е да се смесят 1-2 супени лъжици семена с 1 кофа пясък. Получената смес се разхвърля равномерно в браздите. Пясъкът трябва да е сух, в противен случай семената лошо се смесват с него, а посевите ще бъдат неравномерни. След разпределението на сместа трябва добре да полеете лехата, да засипете с неголям слой почва и може да не ходите до морковите чак до есента.
При засяване често морковите се комбинират с лук. Това става като първоначално се засеят семената от моркови на редове, а след това вътре в лехите да се набучи и арпаджика. Този начин на засаждане си има едно особено предимство. В смесените посеви лукът и морковите се пазят взаимно от основните си вредители – морковената и луковата муха. Ефектът от взаимната защита е валиден и когато морковите и лукът са сложени през ред.
В „комбина“ с репички
Смесеното засяване добива все по-голяма популярност. За него е необходимо да се смесят в един съд семената на моркови и репички, след това да се добави и малко чист пясък и след това сместа се разпределя равномерно в подготвените лехи. Репичките се показват по-бързо и за морковите остава свободно място след като се извадят. Няма нужда от разреждане на посева в този случай. Репичките може да се заменят с друго бързо растящо и узряващо растение.