Цената на водата се превърна в горещ картоф за земеделието ни

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
6 Минути

“За първи път сме солидарно обединени всички браншове и ако исканията ни не бъдат изпълнени в 14-дневен срок ще има национален протест и ще бъде блокирана цялата страна с комбайни и трактори”, заяви Божидар Петков

Със заповед на министъра на земеделието Явор Гечев ще бъде съставено извънредно кризисно заседание на Надзорния съвет на Напоителни системи и ще бъдат разгледани въпросите и предложенията, поставени по време на провелата се вчера среща с ръководството на държавното дружество, МЗм и представители на браншовите организации в сектора, във връзка с увеличените цени на водата за напояване през новия поливен сезон.

Земеделци организират протест на 10-ти март заради драстичното увеличение в цената на водата за напояване

“Поради тази причина изчакваме да видим какво ще бъде тяхното решение. Протестът във връзка с увеличените цени за напояване беше насрочен за 12:00 часа днес, но дотогава няма да имаме яснота и информация, затова го отлагаме безсрочно, но оставаме в стачна готовност. За първи път сме солидарно обединени всички браншове и ако исканията ни не бъдат изпълнени в 14-дневен срок ще има национален протест и ще бъде блокирана цялата страна с комбайни, трактори и така нататък”, заяви в интервю за Агрозона Божидар Петков,  председател на Българската асоциация на малинопроизводителите и ягодоплодните.

Каварна, Напоителни системи, Agrozona.bgБезплатно напояване в земеделието – как?

“Идеята за това как напояването в земеделието да стане безплано излезе нашите колеги зърнопроизводителите по време на срещата, на която присъствахме изключително мащабна група представители на ягодоплодни, плодове и зеленчуци, зърнопроизводители и оризопроизводители”, сподели Петков.

“Когато с колегите направихме разчет видяхме, че дефицита на дружеството не е толкова голям като задължения от предходна година. От там излезе предложение, че ако могат да се осигурят в рамките на 16 до 20 милиона лева на година, то те напълно могат да покрият разходите за напояване”, заяви той.

“България може да направи едно конкурентноспособно земеделие, както е в нашата съседка Румъния. Там водата е напълно безплатна и е държавна политика. Както Румъния, така и България е членка на Европейския съюз и можем да направим държавна политика в тази насока и рязко да направим нашите плодове и зеленчуци конкурентноспособни. Направените разчети за разход на вода от миналата година, които бяха в размер на 80 до 120 лв./дка, сега с новата цена могат да възлязат на 720 до 800 лв.дка. Увеличението е между 200 и 400% и по този начин още повече ще се дръпне производството на плодове и зеленчуци назад”, допълни още Петков.

В следващите 2 седмици МЗм и ще търси източници на тези средства, с които да се обезпечи напояването

“Министър Гечев поиска в срок от две седмици да направят необходимите разчети и да се потърсят източници и възможности за осигуряване на тези средства. Ще подходим с дълбоко доверие към тези обещания, но ако в следващите две седмици не бъде разрешен проблемът, ще продължим с нашия протест и тогава той няма да е само от страна на ягодоплодни, плодове и зеленчуци, а ще бъде национален протест на всички селскостопански производители, които ползват вода за напояване”, заяви той.

Защо Напоителни системи ЕАД увеличи цената за напояване с 200 до 400%?

“Като основа за увеличението Напителни системи посочват увеличените цени на електроенергията, на горивата, вдигане на минимални работни заплати. Паралелен преглед на калкулациите установи, че тези данни не са съвсем коректни, защото въпреки високите цени на енергията имаше държавна помощ, въпреки високите цени на горивата, те не вземат голяма част в бюджета на дружествота и още повече в сезон 2023, който ще почне през април, нивата на тока ще достигнат нивата си от 2021 година, тоест очаква се нормализиране на тази криза.  Затова дадохме две предложения едното е свързано с нулирането и от мен заповедта за определяне на цените за напояване през сезон 20 и 23 и да се даде възможност на дружеството в изключително кратък срок да се промени”, коментира председателят на БАМ-я.

“Предложението, което беше направено от нашите колеги зърнопроизводители, се оказа доста приемливо и интересно за всички и щом министър Гечев положи обещание да се работи в тази насока през следващите две седмици”, допълни той.

Начало на сезона с 40% загуби от реколата за производителите на ягодоплодни, ако не се уреди въпроса с напояването

засаждане, отглеждане на ягоди, Agrozona.bg
ягоди

“99% от нашите насаждения от ягоди са оборудвани с високотехнологични системи за поливане и торене и сега, заедно с първите поливки, трябва да вкараме и торове. Дори да има краткотрайни валежи, трябва да вкараме подхранване. Затова на нас водата ни е изключително необходима, тъй като сложи и като транспортно средство за подхранване на насажденията. Поради тази причина нашите притеснения са огромни, защото ако не успеем да нахраним насажденията навреме, веднага ще генерираме между 30 и 40% загуба от реколтата. Атова при един добив от 1000 кг на дка, ако загубим 300 кг по 2 лв. цена, това са 600 лева загуби на декар. В допълнение водата за напояване, която ще платим след това в размер на още 600 лева, стават едни огромни суми, които наистина правят нашето производство неконкурентноспособно и земеделските производители ще бъдат на границата на разоряване”, заяви Петков.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА