Вицепрезидентът на Копа-Коджека: Таваните не създават условия за справедливо разпределение на директните плащания

Лилия Александрова
Лилия Александрова
7 Минути

 Опростяването на земеделската политика ще зависи от държавите-членки на ЕС

Лилия Александрова, кореспондент за „Агрозона“ във Виена

Инж. Франц Райзекер е вицепрезидент на фермерската организация Копа-Коджека и президент на Селскостопанската камара в Австрия. От 1980 г. се занимава със свиневъдство и в момента има 1 000 животни, отглеждани в Санкт Георген в Горна Австрия. Стопанството е разположено на площ от 70 ха, 65 ха от които обработваема земя, останалите пасища и гора. Годишното производство на животни за угояване е 3 000 бройки. Инж. Райзекер има специализирано земеделско образование.

Г-н Райзекер, според Вас каква е съвременната роля на Общата селскостопанска политика?

Обществото в наши дни очаква храната, която консумира, да се произвежда по устойчив начин така, че околната среда да бъде запазена и защитена, биоразнообразието да бъде на преден план, да имаме хуманно отношение към животните. Общата селскостопанска политика има важно значение, тъй като подкрепя нас фермерите да постигаме тези цели.

Бихте ли посочили с няколко примера как постигате тези цели в Австрия?

В допълнение на директните плащания, които са много важни за нас, тъй като предоставят базова подкрепа за доходите на фермерите, ние имаме силна Програма за околна среда във Втори стълб. Около 75% от нашите фермери участват в тази схема. Също така сме разработили силна схема за подкрепа на органичното земеделие. Повече от 23 000 фермери са активни в този сектор и обработват над 20% от земеделската земя в страната. Нашите животновъди получават средства за хуманно отношение към животните и по схемите за качество. ОСП трябва и в бъдеще да продължи да подкрепя земеделието и животновъдството по адекватен начин.

Какво е Вашето мнение за новия модел за ОСП след 2020г., който предлага Европейската комисия?

Според мен най-важният елемент по отношение на новия модел е да се запази общият дух на политиката. Това беше едно от конкретните заключения по време на срещите ни с европейските фермерски организации.

В основата на Общата селскостопанска политика трябва да останат общи правила на ЕС. Лично аз смятам, че ако бъде предоставена определена свобода на страните членки да избират как да прилагат ОСП, това ще помогне за по-добра адаптация на политиката към нуждите на фермерите. Важно е процесът на изготвяне на стратегическите планове да бъде прозрачен и фермерите да участват в него.

Таваните на директните плащания са гореща тема в много държави в ЕС. Как върви дебатът по темата във Вашата страна?

Ситуацията в Австрия е по-различна, тъй като само малка част от фермерите биха били засегнати от предложението на Комисията. Средният размер на стопанствата в страната е 20 ха. По време на нашите дискусии в Копа Коджека ние стигнахме до заключението, че предложената система на тавани не създава условия за по-справедливо разпределение на директните плащания, тъй като всички ферми, без значение от размера или структурата им, са под сериозен икономически натиск.

Ние в Австрия в продължение на дълги години залагаме на стратегия основана на качеството. Диференциацията на продуктите според качеството носи добавена стойност и по-високи цени. Понякога разходите също са по-високи, но в крайна сметка резултатът е по-добри доходи за фермерите. Качествено не винаги означава по-добро, по-скоро нещо различно. Ето защо ОСП трябва да предложи различни начини за промотиране на общ подход за постигане на качество, както беше преди.

Какво е мнението на Копа Коджека за предложения намален бюджет на ОСП след 2020 г.?

Копа Коджека твърдо се противопоставя на това предложение. Ние призоваваме да се запази сегашният бюджет. Силно не одобряваме предложението за значително свиване на средствата за Втори стълб.

Каква е Вашето мнение за ролята на директните плащания, които получават фермерите в ЕС?

Фермерите имат право на тези субсидии и според нас те ще бъдат необходими и в бъдеще, за да се запази конкурентоспособността на европейското земеделие и особено на семейните ферми като нашата.

Европейската комисия предвижда свиване с 8,7% на бюджета за земеделие за Австрия през периода 2021 г. – 2027 г. Как ще се отрази това на фермерите, според Вас?

Съкращението на средствата за земеделие за Австрия по ОСП, както и предвидените бюрократични изисквания създават опасност най-вече за малките и средните ферми да бъдат изтласкани от сектора. Към тези стопани се отправят все по-високи обществени очаквания и изисквания свързани с глобализацията и екстремните климатични явления. Ето защо малките и средните ферми се нуждаят от повече, а не от по-малко подкрепа.

Какво друго Ви притеснява по отношение на предложенията на Европейската комисия за ОСП след 2020 г.?

Европейската комисия предлага нова система за обвързване на подпомагането на доходите, както и другите плащания на площ и на глава добитък, с грижливо отношение към околната среда и климата. Нашият първоначален анализ показва, че това значително ще повиши изискванията към фермерите и те ще трябва да произвеждат повече за по-малко пари. Ние не можем да приемем това. Бюджетът на ОСП трябва да бъде адекватен.

Опростяването на ОСП е една от основните цели в реформата на ОСП. Ще се осъществи ли то на практика, според Вас, и как?

Фермерите искат да се съсредоточат върху бизнеса, а не върху документите, контрола и санкциите за дребни разминавания с изискванията. Според нас например правилното, точно определяне на площите допустими за подпомагане трябва да бъде отговорност на властите, които следят изпълнението на критериите за подпомагане. Дигитализацията би трябвало да дава такава възможност.

Необходимо е да бъде променена системата, при която фермерите са наказвани за това, че са очертали малко по-различно площите си в сравнение с това, което показва последващият контрол. Системата на контрол и санкции трябва да бъде заместена от система на упътвания и корекции.

По мое мнение, от страните членки ще зависи до голяма степен дали в своите стратегически планове ще успеят да заложат система за опростяване на изискванията към фермерите.

 

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА