При текущата подготовка на проекти с инвестиции за напояване към АЗПБ зачестяват все повече сигнали на земеделци, които се отказват поради бремето, което „Напоителни системи“ ЕАД стоварва върху тях
„През последните години земеделската общност у нас не веднъж е чувала и не от един земеделски министър, че напояването е ключов приоритет за сектора, но данните за състоянието на поливното земеделие у нас красноречиво говорят за липсата на каквато и да било далновидна политика, последователност и целенасочени действия в тази посока.
В настоящия момент браншът продължава да си задава въпроса дали за МЗХ е приоритет подкрепата за инвестиции за напояване или е приоритет едно държавно дружество да събира такси, възползвайки се от конюнктурата и налагайки необоснована административна и финансова тежест.“ Това се казва в сигнал, подаден от Венцислав Върбанов, председател на УС на Асоциацията на земеделските производители в България (АЗПБ).
Сигналът е относно действия на „Напоителни системи“ ЕАД, които масово отказват фермери да кандидатстват по процедура „Целеви прием за проектни предложения за повишаване на ефективността при потреблението на вода в селското стопанство“ по подмярка 4.1 на ПРСР 2014-2020.
Според АЗПБ проблем се оказва един от изискуемите документи по процедурата, а именно: „Документ, удостоверяващ възможността за предоставяне на услугата „доставяне на вода за напояване“ от клон на „Напоителни системи“ ЕАД“ .
„При текущата подготовка на проекти с инвестиции за напояване към АЗПБ зачестяват все повече сигнали на колеги, които се отказват поради бремето, което „Напоителни системи“ ЕАД стоварва върху тях с настояването си да им издава т.нар. „Удостоверения за поливност“, които обаче се издават за всеки отделен имот срещу заплащане в размер на 250 лв./имот (скица) и независимо от големината на площта,“ разясни Върбанов.
От АЗПБ илюстрират проблема със следния пример: за овощна градина от близо 190 дка, съставена от 100 имота, „Напоителни системи“ ЕАД иска от фермера да плати близо 25 хил. лв. за издаването на всички 100 удостоверения за поливност.
„Имаме сигнали за подготовка на проекти с инвестиции за напояване на царевица, за които тази сума надвишава 35 хил. лв.,“ обясни Върбанов.
Припомняме, че тарифата за издаване на удостоверение за поливност за един имот е 200 лв. без ДДС при срок за изпълнение на услугата до 7 работни дни.
„Не може само за един документ да се искат толкова пари и то от държавната фирма. Ами ако проектът не бъде одобрен? Не искам да коментирам всички други трудности и разходи при подготовката на проектите. Моето мнение е, че за пореден път приемът за напояване ще се провали, а средствата ще върнем в Брюксел,“ категоричен е Върбанов.