Вадим по 10 хил. тона риба от Черно море, кои са най-търсените видове

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Страната ни изнася риба и за далечни дестинации като Китай, Япония и Корея

“През последните години ре­гистрираният улов от Черно море е около 8 хиляди тона риба, но през 2019 година са били достигнати 10 хиляди тона. Обект на риболов са основно десети­на вида риба, рапани и бяла мида. Най-ценен е калканът, но се ловят още чернокоп, барбун, сафрид и черноморска акула. Най-ниско се котира цацата. Повече от 50% от улова се експортира. Рибата се изнася не само към южните ни съсе­ди, но от години цацата се реализира и в Португалия и Ан­глия. Наша риба и морски продукти летят и до далечни дестинации като Китай, Япония и Корея”. Това съобщава изпълнителният директор на Асоциацията на производителите на рибни продукти „BG Fish“ д-р Йор­дан Господинов, споделят от НЛРС- СЛРБ.

В България има регистри­рани около 1800 риболовни съда, като 90% от тях са в дребномащабния сектор – рибарски лодки.
Промишле­ният риболов се осъществя­ва от стотина лицензирани кораба.

От морето до чинията

консумация, производство, Agrozona.bgСтраната ни разполага с 25 преработвателни предприятия, разположени по цялото Черноморие, където се реализира друга част от улова, а и различни други морски суровини.
Има обособени и мидени ферми, които също генерират прихо­ди. Така на практика риболов­ната индустрия е затворила кръга – лови се, преработва се, консервира или замразя­ва и се експортира. „Ние няма как да се мерим с развитите страни, но поне в Черномор­ския регион се развиваме и има с какво да се гордеем.“, допълва Господинов.

Вкусът на българската риба

Да си похвалим черномор­ската риба и по друга причи­на. Тя е по-вкусна от рибата в съседните морета. Черно море е по-слабо солено, в него се вливат големи реки и ­така се променя рН-то на во­дата. Всичко това придава и по-особен, по-привлекателен вкус на рибата.

„От друга страна, тенден­цията на засилено присъст­вие на риба на българската трапеза продължава. В не­далечното минало на човек от населението се падаше годишно по 5-6 кг риба, а сега тази цифра е достигнала 7,5 кг риба. Разбира се, тук се брои всякаква риба (морска и сладководна), без значение от произхода й. На нашия па­зар присъства относително голямо рибно разнообразие, далеч надхвърлящо улови­те от Черно море. И все пак, на лятна почивка по нашето Черноморие няма как чо­век да не опита разни рибни специалитети. А ако уловът е пресен, то всеки ще се убеди в казаното по-горе за достойнствата на черномор­ската риба.“, коментира още Господинов.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА