Украйна изпадна от топ 5 на световните износители на ечемик

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

Според USDA ЕС може отново да стане износител на ечемик №1 в света през следващия сезон, тъй като реколтата от ечемик в Австралия може да бъде значително намалена поради очакваното отрицателно въздействие на Ел Ниньо

Украинските фермери намалиха площите с ечемик за реколта 2023 г., съобщи Марина Маринич, анализатор на пазара на зърно в UkrAgroConsult. Тя отбеляза, че площите със зимен ечемик са значително намалени (до 535 000 ха), тъй като това е първата есенна кампания за засаждане от началото на пълномащабна инвазия, а Южна Украйна, където обикновено се отглежда зимен ечемик, все още е частично заета. Що се отнася до пролетния ечемик, благоприятният период за сеитба вече приключи, а планът на Министерството на аграрната политика на Украйна не е изпълнен. Към 25 май са засети едва 763 хил. хектара.

„В зависимост от собствената реколта и реколтата на конкурентите, до 2022 г. Украйна се нареждаше на 2-4 място сред основните износители на ечемик, но след частичната окупация на южните райони тя падна на 6-то място“, отбеляза експертът.

От юли 2022 г. към 24 май на текущата година (11 месеца от сезона) износът на ечемик от Украйна възлиза на 2624 хиляди тона (5676 хиляди тона преди година). Реколтата през миналата година е около 5,5 милиона тона.

„През 2021/22 стопанска година делът на Китай в износа на украински ечемик достигна 45%, този сезон той намаля до 12%. Намалената реколта и трудният износ през морските пристанища не позволяват на износителите да събират големи количества продукти за изпращане до толкова далечни дестинации. От друга страна, дяловете на Турция (от 19 на 25%) и на страните от ЕС (от 4 на 49%) се увеличиха през 11-те месеца на стопанската 2022/23 година“, добавя Марина Маринич.

Европейската комисия очаква реколтата от ечемик в ЕС да нарасне до 52,2 млн. тона (+1,3% спрямо 2022/23 стопанска година), а износът да достигне 10 млн. тона (+11,2%) поради по-високите пренесени запаси в края на 2022/23 стопанска година ( 13% от общия прием). Това се дължи на увеличение на вноса от 1,1 млн. тона през 2021/22 г. до 1,9 млн. тона през 2022/23 г. Ако износът на ечемик през 2023/24 г. остане на обичайните 10 млн. тона, крайните запаси в ЕС могат да нараснат до 8,2 млн. тона (16% от общото потребление).

Според USDA ЕС може отново да стане износител на ечемик №1 в света през следващия сезон, тъй като реколтата от ечемик в Австралия може да бъде значително намалена поради очакваното отрицателно въздействие на Ел Ниньо.

„Следователно през следващия сезон трябва да очакваме Австралия да се върне в списъка на основните доставчици на ечемик за Китай. Австралия е много вероятно да изтласка Аржентина и Франция поради географска близост, което ще й позволи да се конкурира поради по-ниските тарифи за превоз на товари “, прогнозира експертът.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА