Угар, междинни и азотофиксиращи култури – най-честите еко практики

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
3 Минути

Доклад на Европейската комисия гласи, че екологично насочените площи могат да допринесат за намаляване на въздействието от някои земеделски практики върху околната среда като създадат благоприятни ефекти за биоразнообразието, почвата, водата и климата, става ясно от сайта на ЕК. Докладът се базира на първите две години от въвеждането на ЕНП по новите правила за директни плащания.

Фермерите с обработваема земя над 15 ха, трябва да осигурят поне 5% от площта да е екологично насочена площ. Така това правило покрива 70% от обработваемата земя в ЕС.

През 2015 г. почти 8 млн. ха са декларирани като ЕНП, за 2016 г. данните са сходни. ЕНП са различни видове според националните характеристики като фермерите трябва да избират кой вид ще прилагат. Припомняме, че от кампания 2017 г. отпадат 5 типа екологично насочени площи.

Намалената употреба на химически вещества в тези площи допринася за биоразнообразието. Често фермерите избират да засадят парцелите си с азотофиксиращи култури като така по естествен начин се обогатява почвата с азот и съответно се намалява внасяното количество торове. Друга популярна опция е засаждането с междинни култури, които улавят излишните количества нитрати. Земи, оставени за угар, също е сред предпочитаните от стопаните варианти за защита на околната среда. Тези три типа ЕНП представляват повече от 90% от ЕНП. В противовес, други видове като особености на ландшафта и буферни ивици са по-малко предпочитани.

Въпреки че всички ЕНП носят полза за биоразнообразието и екосистемните услуги, някои са по-благодатни от други. Като най-благоприятни за околната се сочат особености на ландшафта и оставяне на площите под угар. Най-малка екологична полза носят междинните култури. Естествено, тези резултати могат да варират в зависимост от почвената покривка, третирането на почвата, засадените видове и други фактори. Например, дивите цветя в площите, оставени за угар, имат най-голямо значение за опрашителите, а оставянето на почвата гола има най-малък ефект за тях, това дори допринася за почвената ерозия.

Докладът е имал за цел да даде яснота дали трябва да се повиши този минимален процент ЕНП от 5 на 7%, но резултатите са показали, че вече ЕНП са повече от предложения по-висок процент и не се налага повишаване на граничния праг.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА