До 30 дни казваме на ЕК дали ще ползваме дерогацията за угарите

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
8 Минути

ЕК разреши временна дерогация за 2023 за изискванията за сеитбооборот и поддържане на непроизводствени площи.

От днес вече е факт Регламент за изпълнение 2022/1317 на Комисията от 27 юли 2022 г. за предоставяне на дерогации от Регламент (ЕС) 2021/2115 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на прилагането на стандарти 7 и 8 за добро земеделско и екологично състояние на земята (стандарти за ДЗЕС) за референтната 2023 година, след като беше публикуван в Официален вестник на ЕС. По настояване на земеделските министри от ЕС, ЕК предложи на 22.07.2022 г. временна краткосрочна дерогация от правилата за сеитбооборот (ДЗЕС 7) и поддържането на минимален % непроизводствени площи/обекти върху обработваемата земя (ДЗЕС 8), съобщава Национална селска мрежа (НСМ). Преди официалното приемане, ЕК изпрати предложението си за дерогация към националните власти за одобрение. Предложение за едногодишна дерогация от ДЗЕС 7 и ДЗЕС 8 в следващата Обща селскостопанска политика (ОСП 2023-2027) беше представено на специална комисия, съставена от представители на държавите-членки миналия петък (22.07.2022 г.) и официално прието в сряда (27.07.2022 г.) чрез писмена процедура.

Дерогацията се ограничава до референтната 2023 година

С оглед на значението на горепосочените стандарти за ДЗЕС 7 и 8 за целите за опазване на почвения потенциал и подобряване на биологичното разнообразие в стопанствата като част от дългосрочната устойчивост на сектора, както и за поддържане на потенциала за производство на храни, дерогацията се ограничава до референтната 2023 година и не засяга правилата през годините след 2023 г. и следва да бъде ограничена до строго необходимото за справяне с глобалните опасения за продоволствената сигурност.

Държавите членки ще трябва да гарантират, че обработваемата земя, която няма да бъде предназначена за непроизводствени площи в резултат на дерогацията, не се използва за отглеждане на царевица, соя или дървесни култури с кратък цикъл на ротация. Държавите членки, които използват някоя от дерогациите трябва да насърчават отглеждането на култури за производство на храни.

Държавите членки трябва да вземат своите решения и да уведомят Комисията в срок от 30 дни, считано от 29.07.2022 г.

За да се гарантира, че дерогациите, разрешени с Регламент за изпълнение 2022/1317, са ефективни с оглед на тяхната цел, и като се има предвид, че земеделските стопани вземат своите решения за сеитба за реколтата за 2023 г. още от лятото на 2022 г., решението за използване на дерогациите следва да бъде взето бързо от националните власти. Регламентът определя срок от 30 дни от датата на влизане в сила на настоящия регламент, в който държавите членки да вземат своите решения и да уведомят Комисията.

 

ЕК предлага временни изключения при сеитбооборота до 2023 г. заради продоволствената сигурност

Дерогацията трябва да влезе в Стратегическия план по ОСП 2023-2027

Възможността за дерогация от прилагането на тези стандарти за ДЗЕС 7 и 8, определени от държавите членки, трябва да се включи в Стратегическия план по ОСП 2023-2027 при описанието на изпълнението и свързаните с него елементи на всеки стандарт за ДЗЕС. Регламент за изпълнение 2022/1317 указва, че решенията трябва да бъдат включени в стратегическите планове по ОСП при първа възможност или при представянето на преразгледания стратегически план по ОСП, или при първото искане за изменение на стратегическия план по ОСП, а „С оглед на необходимостта да се гарантира своевременното изпълнение, решенията не следва да подлежат на одобрение от Комисията„.

Тъй като стандартите за ДЗЕС са част от базовите условия на екосхемите и задълженията в областта на агроекологията и климата и други задължения в областта на управлението, е целесъобразно да се определят правила за спазване на базовите параметри, когато дадена държава членка използва дерогациите за прилагане на стандарт за ДЗЕС 7 или първото изискване съгласно стандарт за ДЗЕС 8. С цел да се гарантира стабилността на стратегическите планове по ОСП и да се запази амбицията на интервенциите, които са част от екологосъобразната архитектура на ОСП, считано от 2023 г. базовите параметри следва да останат непроменени независимо от прилагането на дерогацията. В тази връзка базовите изисквания на стандарт за ДЗЕС 7 или първото изискване по стандарт за ДЗЕС 8 ще продължат да се спазват с цел получаване на подкрепа по интервенции, когато ангажиментите включват или надграждат тези базови изисквания.

ЕК пояснява, че предоставената дерогация е „резултат от внимателен баланс между наличността и финансовата достъпност на храните в световен мащаб, от една страна, и опазването на биологичното разнообразие и качеството на почвите, от друга страна. Комисията остава изцяло ангажирана със Зеления пакт.„. В Регламент за изпълнение 2022/1317 се предвижда, че държавите членки, които използват дерогациите, насърчават екосхемите и агроекологичните мерки, планирани в техните стратегически планове по ОСП „Дългосрочната устойчивост на нашата продоволствена система е от основно значение за продоволствената сигурност. Въпреки че сме в извънредна ситуация по отношение на продоволствената сигурност, трябва да продължим прехода към стабилен и устойчив селскостопански сектор в съответствие със стратегията „От фермата до трапезата“ и стратегията за биологичното разнообразие, както и със Закона за възстановяване на природата.„, посочва ЕК.

Въздействието на тази временна мярка ще зависи от избора, направен от държавите членки и земеделските стопани, но ЕК очаква чрез нея да се увеличи максимално производствения капацитет на ЕС за зърнени култури, предназначени за храна. ЕК счита се, че така в производството ще се върнат 1,5 милиона хектара в сравнение със сегашното положение.“ Всеки тон зърнени култури, произведени в ЕС, ще спомогне за повишаване на продоволствената сигурност в световен мащаб.„, според изявление на ЕК относно основната мотивация за предоставяне на тези дерогации за гарантиране на продоволствената сигурност.

С Решение за изпълнение (ЕС) 2022/484 на Европейската комисия (ЕК) от 23 март 2022 година за предвиждане на дерогации от Регламент (ЕС) № 1307/2013 на Европейския парламент и на Съвета и от Делегиран регламент (ЕС) № 639/2014 на Комисията по отношение на изпълнението на определени условия, свързани с плащането за екологизиране за референтната 2022 година (OВ L 98, 25.3.2022 г.) бе дадена правна възможност на държавите членки да приложат през 2022 г.  3 дерогации в областта на плащането за екологизиране. В тази връзка МЗм реши за Кампания 2022 България да приложи всички възможности за дерогации при зелените изисквания за угарите, предвидени в Решението на ЕК, като за целта проведе обществено обсъждане на промени в Наредба № 3 от 2015 г. за прилагането на схемите за директни плащания, което приключи 29 април 2022 г. и промените бяха обнародвани в Държавен вестник бр. 38 от 20.05.2022 г.

ЕТИКЕТИ:
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА