Учените се опитват да създадат изкуствена фотосинеза

Златко Златков
Златко Златков
3 Минути

Естествената фотосинтеза, тази необикновена способност на растенията да трансформират слънчевата светлина в полезна енергия, на практика поддържа целия живот на планетата (с малки изключения). Това обаче не е достатъчно за част от хората, наричащи себе си учени, пише econ.bg.

Проф. Нейт Луис и неговите колеги от калифорнийския технологичен институт Caltech, са решени да покажат на Майката природа как точно е трябвало да създаде фотосинтезата. Тяхната цел е да разработят подобен на фотосинтезата процес, от който се създава гориво с калоричността на бензин, но без всички негативни последици за околната среда. „Растенията са избрали цвят, който не им позволява да се превърнат в оптималните машини за преобразуване на енергията“, казва Луис. „Техните листа би трябвало да бъдат черни подобно на нашите соларни клетки, а не зелени“. Ученият посочва още, че растенията успяват да оползотворят едва 10% от светлинната енергия, която попада върху листата им в ярък слънчев ден. Останалите 90% остават неизползвани. Тук все пак не бива да забравяме, че природата не е глупава и има добри причини да „прахосва“ подобни количества енергия. Все пак растенията се нуждаят от енергията, за да оцеляват, а не да поддържат гладна за ресурси цивилизация.

Учените от Caltech обаче си поставят много по-амбициозна задача. Тяхната цел е да създадат процес, който имитира фотосинтезата по начин, аналогичен на начина, по който изкуствените летателни апарати имитират птиците. Те черпят вдъхновение от природата и после се стремят да я задминат по ефективност. В момента изследователите работят по изкуствен процес, която обещава да съхранява енергията под формата на течно гориво, като го прави 10 пъти по-ефективно от растенията. Нужните за целта съставки са единствено слънчева светлина, вода и въглероден диоксид от атмосферата. Успеят ли да проследят и имитират сложните химически трансформации в растенията, учените ще създадат субстанция, която ще захранва с гориво различно тежки превозни средства и машини. По чисто практически причини въпросните не биха могли да разчитат на електричеството, добито от фотоволтаиците и другите видове зелена енергия. Освен това субстанция ще бъде много по-екологична от сега използваните фосилни горива. Тя няма да намалява хранителните източници на човечеството, което в момента прави биогоривото, добито от земеделски растения като царевица.

Учените се надяват да създадат първият работещ прототип за изкуствена фотосинтеза до 2015 г., който според проф. Луис ще бъде с размерите на тетрадка. Ако бъдат свързани помежду си множество такива панели биха довели до производството на гориво в комерсиални количества.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА