България има най-голямото разнообразие от дървесни видове не само на Балканите, но вероятно и в Европа, това каза проф. Иван Раев по време на втория национален консултативен диалог по Интегрираната програма по засушаване в Централна и Източна Европа под логото на Глобалното партньорство за водата и Световната метеорологична организация.
У нас има 119 широколистни вида и 39 иглолистни. Въпреки голямото видово разнообразие, преобладават само няколко вида. Така например 5 широколистни вида заемат 63,8% от общата горска площ у нас и 3 иглолистни вида – 27,4%. Преобладаващите иглолистни видове са бял бор (той е основният), черен бор и смърч. От широколистните най-много територии са заети с бук, дъб и габър.
В условията на съвременния климат (той се определя на база данните за втората половина на 20.век ) 2/3 от горите в България са разположени в по-благоприятните зони на уязвимост от гледна точка на засушаването. Това обаче дори и според позитивен сценарий съществено ще се промени до 2070 г.
Друг факт, на който обърна внимание проф. Раев, е, че е неравномерно разпределението на класовете на възраст на горите в страната. Това означава, че не може да се разчита на постоянен и сигурен източник на дърводобив. У нас има голям дял на младите гори, тъй като в периода 1951-1990 са залесени 1,2 млн. ха нови гори.
Анета Стефанова