Турция с програма за намаляване на зависимостта си от вноса на храни

Кирил Александров
Кирил Александров
2 Минути

Турция залага на нова стратегия за подпомагане на фермерите в страната, базирана на отглеждане на земеделски култури и животни според природните дадености в различни региони на страната. Идентифицирани са 941 области, в които целенасочено ще се подпомага отглеждането на определени видове култури и животни. Предвижда се да се направят списъци с подходящи за отглеждане плодове, зеленчуци, и за производство на животински продукти, като държавната подкрепа за гориво и продукти за растителна защита ще се пресмята на базата на пресмятане на инвестициите, които е необходимо да се направи за развитието на съответните дейности.

Това се прави в опит да се намали зависимостта на страната от вноса на агростоки, но не се уточнява кога ще влезе в сила тази нова политика. Турският президент Реджеп Таийп Ердоган заяви по време на представянето на идеята, че е погрешно страната да внася стоки при богатството от природни ресурси, които притежава. Не е правилно, че „цената на доматите и пипера влияе на инфлацията в Турция, въпреки, че почвата е толкова плодородна”, според Ердоган цитиран от schweizerbauer.de.

През 2014 г. производството на агростоки в Турция възлиза на стойност 57,2 млрд. щатски долара. Основните храни, които се произвеждат в страната, са мляко, зърнени култури, плодове и зеленчуци. Турция е световен лидер в производството на смокини, лешници, фурми и кайсии. Износът на земеделски стоки по данни на ФАО – Организацията за прехрана и земеделие към ООН, през 2014 г. възлиза на 12,6 млрд. щатски долара, а вносът на 7,8 млрд. долара.

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА