Централизирана база данни събира цялата информация за обработваемите земи и горите по света, която преди е била разпръсната и нехармонизирана. Това съобщава Agra Europe, позовавайки се на източник от Организацията по земеделието на ООН (FAO). Досега тази информация е била съхранявана от различните държави, но е било трудно да бъде използвана без установени стандарти за идентифициране, измерване и записване на информацията.
Системата се казва Global Land Cover SHARE и в нея постъпва информация от „различни източници и партньори“ на организацията. След това тази информация се хармонизира според международно приети определения и стандарти, и се превръща в стандартизирана база данни. Според FAO системата може да следи тенденциите в развитието на земята, да даде база за оценка на земята по различни критерии, да оцени влиянието на климатичните промени върху производството на храни, и да помогне на фермерите да планират по-добре използването на земите си.
Системата отразява дори световното разпределение на земите. Например земите, засети с култури заемат дял от 12.6% от лицето на земята, изкуствените площи заемат 0.6%, голите земи 15.2%, зелените полета 13.0%, площите тревиста растителност 1.3%, вътрешните басейни 2.6%, площите с мангрово дърво 9.5%, снегът и глетчерите 9.7%, площите с малко растителност 7.7% и площите покрити с дървета 27.7%.