Цените на дребно ще растат значително заради кризата в транспорта

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
2 Минути

Селското стопанство вече е засегнато от случващото се чрез стойността на торовете

Глобалните потребителски цени ще се повишат значително през следващата година, предупреждават от Конференция на ООН за търговия и развитие (UNCTAD) заради трудностите във веригата за доставки и високите тарифи, причини, посочени в Прегледа на UNCTAD на морския транспорт за 2021 г, публикуван преди дни.

Анализът на UNCTAD показва, че ако се запази сегашният скок на цените на контейнерните превози, може да увеличи нивата на глобалните цени на вноса с 11% и нивата на потребителските цени с 1,5% от сега до 2023 г.

„Настоящият скок на цените на навлото ще окаже дълбоко въздействие върху търговията и ще подкопае социално-икономическото възстановяване, особено в развиващите се страни, докато операциите по морско корабоплаване се върнат към нормалното си състояние“, каза генералният секретар на UNCTAD Ребека Гринспан.

„Връщането към нормалното би наложило инвестиране в нови решения, включително инфраструктура, технологии за товарни превози и цифровизация, както и мерки за улесняване на търговията“, каза тя.

Заради повишеното търсене на стоки, което регистрира нарастване през втората половина на 2020 г. и през 2021 г, се увеличи и натискът върху веригите за доставки.

Това голямо колебание в контейнерните търговски потоци беше посрещнато с ограничения на капацитета от страна на предлагането, включително товароносимост на контейнерни кораби, недостиг на контейнери, недостиг на работна ръка, продължаващи и извън ограниченията на COVID-19 в пристанищните региони и задръстванията в пристанищата.

Статистиката сочи, че ако в средата на юни доставките от Шанхай са стрували 1000 долара за контейнер до Европа, то в края на 2020 г те са достигнали 4 пъти повече. Днес стойността на превоз достига до близо 7400 долара.

Сред най-засегнатите сектори са фармацията и агросектора заради доставките на торове, текстилната промишленост, доставките на техника и др.

Според UNCTAD малките икономики трябва да се диверсифицират, като преминат към продукти с по-висока добавена стойност, за да бъдат по-устойчиви на външни шокове.

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА