Трайно понижение в стойността на основните стоки у нас в последните месеци

Лилия Александрова
Лилия Александрова
7 Минути

От началото на май 2016 г. се наблюдава трайно понижение на стойностите на Индекса на Тържищните Цени на българския пазар, показва анализ на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. В средата на юни има кратък и слабо изразен възходящ тренд, резултат от повишението през този период на цените на някои плодове и зеленчуци. През следващите седмици кривата придобива устойчив низходящ характер. От началото на юли се наблюдава обръщане на тренда и стойностите на индекса започват да се покачват. В края на юли индексът стъпва на ниво от 1,336 пункта. Повишението на стойностите спрямо началото на месеца е 6.7%.

Като цяло движението на индекса през 2016 г. повтаря тенденцията от същия период на миналата година. През пролетта на 2016 г. кривата на индекса се движи под нивото от 2015 г., в началото на юли индексът стъпва на нивото от предходната година. През юли тази година кривата на индекса има възходящ тренд за разлика от същия месец на 2015 г., а кривата се стабилизира на по-високо ниво. Повишението на ИТЦ на годишна база е 6.2%.

Леки промени на месечна база

През юли пазарът на едро на храни остава сравнително спокоен, като колебанията спрямо предходния месец са в диапазона ± 2 – 7%. Запазва се слабата възходяща тенденция от предходните месеци при движението на цената на захарта, като спрямо юни захарта е покачила цената си с 3% до 1,50 лв./кг. Лек ръст има при цената варивата, по-силно изразен при фасула, а цената на ориза остава без промяна. Тази слаба възходяща тенденция се наблюдава от средата на май.

images (3)

Спад на месечна база от 1% е отчетен при цената на олиото (до 2,9 лв/л) и брашното (до 0,79 лв/кг), а яйцата поевтиняват с 6% до 1 ст./бр. Цените на млечните произведения също остават относително стабилни, като при цените на кашкавала се наблюдава лек низходящ тренд от 2% (до 9,14 лв./кг), а сиренето, маслото и млеката леко поскъпват на месечна база с 2 – 5%. Тенденциите при движението на цените на месото и месните произведения през юли са разнопосочни, като поскъпване в интервала 2 – 6% има при свинското месо (до 6,58 лв./кг), пилето и пилешките продукти. Спад на месечна база има при цените на част от месните произведения и някои от рибите. В резултат на трайното поскъпване на захарта, цените на захарните произведения също поскъпват на месечна база с 4 – 7%.

Спад спрямо миналата година

Спрямо същия месец на 2015 г. при цените на едро на повечето хранителни стоки се наблюдава низходящ тренд средно с около 5 – 10%. При цената на слънчогледовото олио от началото на настоящата година се наблюдава устойчив и плавен низходящ тренд, в резултат на което цената на олиото на годишна база е с 6% по-ниска и достига 2,08 лв./л. В същия период на миналата година цената на олиото се повиши значително до 2,25 лв./л.

От началото на 2015 г. кривата на цената на захарта има плавен и траен възходящ тренд, който се запазва и през първите седем месеца на настоящата година. Поскъпването на захарта на годишна база е 20%, а спрямо началото на годината е отчетен ръст от 11%. На международния пазар също се наблюдава поскъпване на захарта, което на годишна база е около 50%. Цената на брашното се стабилизира на малко по-ниско ниво, яйцата поевтиняват на годишна база с 21%, а при цената на лещата се наблюдава значителен ръст спрямо същия месец на миналата година от 26%. Цените на основните млечни произведения са по-ниски, като поевтиняването им на годишна база е в диапазона 5 – 10%.

Общата тенденция при движението на цените на месото и месните произведения е низходяща. Поевтиняване в диапазона 6-10% е отчетено при свинското месо, пилешкия бут, пилешките кренвирши и малотрайните колбаси. С 2–4% е намалението на цените на годишна база на пилето, кренвиршите и каймата. Наблюденията на цените на рибата на годишна база е само върху скумрията и копърката, тъй като останалите видове риби се наблюдават от Комисията от края на 2015 г. В сравнение със същия месец на предходната година цените на скумрията и копърката бележат спад съответно от 8% и 19%. При цените на захарните изделия се наблюдава ръст на стойностите на годишна база от 10–20%.

images (2)

Наблюдението на цените на дребно на основните хранителни продукти: захар, олио, брашно и яйца показва, че през. м. юли най-високи са цените в магазинната мрежа, като само при яйцата се наблюдава по-висока цена в големите търговски вериги. Надценките на цените на дребно, спрямо цените на едро, в големите търговски вериги са най-големи при яйцата – 60%, а най-малка надценка има при захарта – 9%. Маржът между цените на едро и дребно на олиото и брашното е 22-33%. В магазинната мрежа най-голямата надценка от 33% е при яйцата и брашното, а най-малка съответно при захарта – 17%.

По региони

Анализът на цените на едро на основните хранителни стоки: брашно, захар и олио по региони показва, че отклоненията в цените в различните регион от средната за страната цена са в диапазона ±15-25%. При средна цена за страната през м. юли на брашното 0.79 лв./кг, средната цена на брашното на тържищата в област София и Русе е 1.00 лв./кг, а в област Враца 0.61 лв./кг. Най-висока цена на едро на захарта през юли е отчетена в област Враца – 1.76, а най-ниска в област Шумен – 1.15 лв./кг. Най-скъпо се е търгувало през юли олиото на тържищата в област Добрич – 2.28 лв./кг, най-евтино е било то в Шуменска област – 1.70 лв./кг, а средната за страната цена на олиото през месеца е 2.09 лв./кг.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА