Търговските компании се възползват най-добре от пазара на зърно

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Поради липса на подходящи условия за съхранение на зърното и поради нуждата от оборотни средства, земеделските производители продават зърното почти непосредствено след жътвата, когато цените са най-ниски. Най-високите цени се получават в пролетните месеци на годината, когато продават преобладаващо търговски компании, е изводът на експертите на Центъра за икономически анализи на селското стопанство към Институт по аграрна икономика – София в партньорство с Изследователски институт по храни и аграрна политика на Университета Мисури, които изготвиха доклада „Средносрочни предвиждания за развитието на избрани култури от сектор зърно и маслодайни култури“.

Очаква се осреднените годишни цени на меката пшеница на ниво стопанство в средносрочен период до 2020 г. да не надхвърля 280-300 лв./тон, малко над 600 лв./тон за слънчогледа и рапицата, малко под 300 лв/тон при царевицата.

В началото на кампания 2014/15 г. , цените на зърното паднаха до едни от най-ниските нива за последните 3-4 години. Независимо, че от ноември, 2014 г. цените на международните пазари тръгнаха нагоре, те продължават да са по-ниски от цените през 2013 г., се казва още в доклада.

България изнася под една или друга форма между 50-70% от производството на зърнени и маслодайни семена, което я поставя в силна зависимост от глобалната пазарна конюнктура.

Оказва се, че през последните 4-5 години страната ни изнася устойчиво над 2 млн. тона мека пшеница. За 2012 г. сме първи по износ на слънчогледово семе в света, като в абсолютна стойност количествата изнасян слънчоглед се повишават и през 2013 и 2014 г. Добрата реколта от царевица през предходната година също допринесе за високия износ.

Предвижданите количества за износ в средносрочен план до 2020 г. при пшеницата се очаква да бъдат в рамките на 3 млн. тона, 1,1 млн. тона при слънчогледа, 1,5-1,7 млн. тона царевица. Леко понижение на изнасяните количества се очаква при ечемика, а без значима промяна ще бъдат изнесените количества от рапица.

Цени на отделните продукти на вътрешния пазар, лв./т.

Pazar

Източник: МЗХ, проект САРА

Износ на отделните продукти, хил.т. 

Pazar1

Източник: МЗХ, проект САРА

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА