Световната банка заяви, че повишението на цените на храните заплашва бедните

Златко Златков
Златко Златков
5 Минути

Световните цени на храните скочиха с 10% за периода юни-юли, цените на царевицата и соята достига рекордно високи нива поради безпрецедентната лятна суша в САЩ и Източна Европа, заяви Световната банка в доклад за храните. Цените на царевицата и пшеницата се повишиха с 25% за периода юни-юли, а на соята с 17%, въпреки че на ориза спаднаха с 4%. Индексът на цените на храните на Световната банка, който следи цените на международно търгуваните хранителни стоки, е с 6% по-висок, отколкото през юли 2011 и с 1% над предишния му връх от февруари 2011.

Джим Йонг Ким, президент на групата на Световната банка, заяви: “Цените на хранителните стоки са се увеличили отново и това рязко застрашава здравето и благосъстоянието на милиони хора. Африка и Близкия изток са особено уязвими, това са хора в страни, където цените на зърното се покачиха рязко”. На тримесечна база, увеличението на цените продължава – особено в Африка,  Субсахарска Африка преживява най-стръмните пешеходни преходи,  Мозамбик страда от 113% ръст на цената на  царевица. В Сахел и Източна Африка също се наблюдава остро покачване на соргото, което е  220% в Южен Судан и  180% в Судан.

Макар да се признава, че ситуацията е сериозна, експертите на Световната банка казват, че не виждат повторение на  събитията от 2008 г., въпреки че има допълнителни негативни фактори като политиките по износа, климатичните условия неблагоприятстващи културите по южното полукълбо или високите цени на енергията, които могат да наклонят баланса за повторение на кризата 2007-08.

Световната банка подчерта въздействието от сушата върху бедните в света. В Малави, например, се очаква, че бъдещите суши могат да увеличат бедността с 17%, докато в Индия, по време на сухи периоди, като тези през 1970 и 2002 намалените годишни доходи на домакинствата са били между 60-80%.

“Ние не можем да позволим такова историческо увеличение на цените, което да доведе до един опасен живот, в който населението да яде по-малко питателна храна, за да се компенсират високите цени.”, заяви Ким. Страните трябва да засилят своите програми, насочени към облекчаване на натиска върху най-уязвимите групи от населението, както и осъществяване на правилните политики. Световната банка увеличи своята подкрепа за селското стопанство до най-високото си ниво от 20 години насам и ще продължи да помага на страните да реагират на похода на цените на хранителните продукти.”

Банката заяви, че се е координирала с агенциите на ООН, чрез работна група на високо равнище отговаряща по въпросите за глобалната криза в продоволственото осигуряване, както и с неправителствени организации, също така и подкрепа за Партньорство за развитие на земеделската система за агропазарна информация (САПИ), за да се подобри прозрачността на пазара на храни и да помогне на правителствата да имат информация при покачване на цените на храните в световен мащаб.

Банката повтори обещанието си от този месец, да се предприемат по-нататъшни действия, за подпомагане на бедните в света в случай, че положението се влоши допълнително, включително мерки, като например увеличаване на земеделието и селското стопанство, свързани с инвестиции, консултации по политиката,бързото финансиране, подкрепа за предпазни мрежи, мулти-донорната Глобална програма за земеделието и хранителната сигурност, както и продукти за управление на риска. Допълнителните мерки, изброени от банката включват предпазни мрежи, за да се гарантира на бедните семейства да си позволят основните стоки, постоянни инвестиции в селското стопанство, въвеждане на сухоустойчиви сортове растения, които са предоставили голям добив, производство и печалби, поддържащи международната търговия отворена за износа и вноса на храни.

Наблюдаващите цените на храните очакват те да останат високи и нестабилни в дългосрочен план като следствие от увеличаване на неопределените доставки, нарастващото търсене от страна на нарастващото население и ниската отзивчивост на хранителната система.

Източник: Agra Europe

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА