Спирулина – не само суперхрана, но и решение на недохранването в развиващите се страни

Суперхраната спирулина набира все по-голяма популярност сред любителите на здравословното хранене, тя обаче може да има и значима роля в борбата с недохранването в развиващите се държави, пише theguardian.com. За разлика от други суперхрани като киноа например, при които нарасналото потребление от западни потребители се е отразило негативно на местните, които ги отглеждат, при спирулината ситуацията е различна.
Водораслото е една от най-древните форми на живот на Земята. То е една от най-концентрираните храни на планетата и в него се намират източници на всички 8 жизненоважни аминокиселини, както и други аминокиселини, бета каротин и минерали. Бедно е на мазнини и натрий и издържа на замърсяване с тежки метали.
Водораслото е изгодна добавка в индустриите, свързани с аквакултури, добитък и птици. А от НАСА поучват суперхраната, за да я включат в менюто на астронавтите.
Ключово за спирулината е нейното голямо съдържание на протеин. За разлика от хората в развитите страни, за които не е проблем набавяне на достатъчно белтъчини, за населението в развиващите се държави това често е трудност, която се отразява на здравето и развитието им. Д-р Хана Туомисто изчислява, че за водораслото е необходима най-малко земя на единица протеин и единица усвояема от човека енергия. С други думи то има потенциал да подобри хранителната сигурност като освен това има благоприятно влияние и върху околната среда, тъй като изисква по-малко площ за производство на същото количество протеин и енергия като добитък.