Спешна нужда от глобално управление на ресурсите

Златко Златков
Златко Златков
4 Минути

Политиците трябва да обърнат по-широк поглед върху водата, почвите и екосистемите, за да се гарантира производството на храни в бъдеще, предупреди, носителят  на Световната награда за изхранване за 2012.

Селското стопанство е на огневата линия – непрекъснато изложена климатични промени, като температура и валежи – така природни ресурси не могат да бъдат използвани, така както би следвало да бъдат, каза д-р Даниел Хилел пред Agra Europe в ексклузивно интервю.

С промяната на климата в един взаимозависим свят, глобалните политики трябва да бъдат оформени и научни изследвания обединени, подчерта той, призовавайки за регионално съобразени решения, базирани на общо разбиране и ангажимент към устойчивостта. “Ние трябва да използваме земята, водата и растителността устойчиво, не можем да отидем на използване на ресурсите наготово. Няма нищо по-важно от това в един свят на нарастващите нужди на хранителните стоки, нарастващото население и нарастващата взаимозависимост между страните и регионите”, подчерта Хилел.

Известният учен и хидролог получава Световната награда за изхранване 2012 за микро-напоителни технологии, които са подпомогнали производството на храни в сухите страни през последните петдесет години.

Ценообразуваща подкрепа за водата

Неефективното и “разточително” използване на водата в селското стопанство е сериозен проблем, на свой ред влошаване на почвата и околната среда като цяло, предупреди Хилел. “Това е много важно, че водата се определя цена. Има огромна необходимост и потенциал за подобряване на ефективността”, подчерта той.

Европейската комисия през ноември ще издаде “план” на водите в Европа, оценка на прилагането на законодателството и предлаганите нови инструменти, за да ги допълни. Рамковата директива за водите на ЕС изисква правителствата да разберат как да планират зареждането на земеделските стопанства с вода – нещо, което малцина са правили  досега.

Организацията по прехрана и земеделие (ОПЗ) предупреди за “липсата на продоволствената сигурност и липсата на водна сигурност”. ОПЗ предложи нова рамка за управление на водите в селското стопанство, което представлява 70% от световните сладководни води.

“Изменението на климата вече не е предположение, нито едно предсказание – това е реалността”, подчерта Хилел, предупреждавайки: “Ние трябва да установим какво се случва и как да предвидим  промените”.

Как да продължим

За д-р Хилел, образователните системи трябва да се променят коренно – “повечето страни изостават” по този въпрос, изтъкна той – учените трябва по-добре да предоставяме фактите и политиците не трябва да са толкова консервативни с вижданията си за света.

“По-голямата част от политиците и големите компании  се придържат главно към собствените си непосредствени възгледи, които са остарели. Ние трябва да се вземем по-цялостен поглед над нещата”, подчерта той.

Запитан дали необходимите средства ще бъдат предоставени на изследователите, експертът заяви, че е “оптимист”, като даде за пример “универсалната реализация” за изменението на климата, необходимостта да се промени начина, по който се използва горивото и въздействието на емисиите на парникови газове. “Научната общност със сигурност е наясно с това, надявам се националните и международните политици да обръщат внимание на това, че околната среда вече е под наш контрол. Международната общност отговаря за глобалните процеси, засягащи климата, океанските течения и екстремните метеорологични условия”, каза той.

Нужен е усърден процес, свързан с образованието, убежденията и изследванията, фокусирани върху намирането на факти и подходящи реакции, Хилел вярва в това, призовавайки за “конструктивен дух” сред световните правителства.

Източник: Agra Europe

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА