Сметната палата на ЕС: Плащанията по ОСП трябва да се обвържат с интегрираното управление на пестицидите

Лилия Александрова
Лилия Александрова
5 Минути

Сметната палата на ЕС излезе със становище, че е необходимо да се разработят по-добри показатели за риска от употребата на пестициди в земеделието. Напредъкът в действията на ЕС във връзка с употребата на пестициди е ограничен, според нов доклад на Европейската сметна палата. Одиторите установяват, че напредъкът при измерването и ограничаването на рисковете, свързани с използването на пестициди в ЕС, е малък. Няколко държави членки имат закъснения при цялостното транспониране на директивата за устойчива употреба на пестициди, а стимулите на земеделските стопани за използване на алтернативни методи продължават да бъдат слаби. Освен това Европейската комисия не е в състояние да наблюдава точно въздействието и рисковете, произтичащи от употребата на пестициди, твърдят одиторите.

Продуктите за растителна защита, т.нар. „пестициди“, се използват за борба с вредните организми, вредителите и болестите по посевите. Те включват инсектициди, фунгициди и хербициди, които могат да въздействат на околната среда и да породят рискове за човешкото здраве. От 1991 г. насам ЕС има общи правила за тяхното разрешаване и използване, а през 2009 г. прие директивата за устойчива употреба на пестициди. Във връзка с това Сметната палата направи оценка на ефективността на действията на ЕС в тази област. Няколко държави членки на ЕС са закъснели при транспонирането на директивата в националното си законодателство и през 2012 г. срещу две от тях са образувани производства за установяване на неизпълнение на задължения.

Одиторите констатираха също, че Европейската комисия не е извършила щателна проверка на пълнотата и точността на транспонирането. Например не всички държави членки са транспонирали в националното си законодателство изискването земеделските стопани да прилагат интегрирано управление на вредителите (ИУВ). От 2016 г. обаче Комисията е предприела засилени действия да наложи спазването на директивата за устойчива употреба на пестициди, съобщават одиторите. Спазването както на директивата, така и на ИУВ става задължително за земеделските стопани.

При интегрираното управление на вредителите се прибягва към използване на пестициди само в случай, че превенцията и другите методи не са били успешни или ефективни. Не съществуват обаче ясни критерии или специфични изисквания, които да спомогнат за налагане на изискванията и за изготвяне на оценка на съответствието. Наред с това е създадена категория „продукти за растителна защита с нисък риск“. В нея обаче понастоящем са налице едва 16 от общо 487 вещества, т.е. 3%, което не е достатъчно, твърдят одиторите.

Не съществуват достатъчно стимули земеделските стопани да намалят необходимостта от използване на пестициди. По-специално, прилагането на принципите на ИУВ не е включено като условие за получаване на плащания по ОСП, посочват одиторите. „Европейската комисия досега нямаше възможност да ограничи значително и да контролира рисковете, свързани с употребата на пестициди от земеделските стопани“, заяви Само Йереб, членът на Европейската сметна палата, отговарящ за доклада. „Новата Обща селскостопанска политика, която ще влезе в сила от 2021 г., представляваше добра възможност да подходим по-добре към този проблем, но за съжаление тя беше пропусната.“Одиторите установиха, че статистическите данни за активните вещества и тяхната употреба, публикувани от Комисията (Евростат), не са достатъчно прецизни, за да бъдат полезни. Данните, предоставени от държавите членки, също не са достатъчно хармонизирани и актуални.

Въпреки че някои държави членки са разработили национални показатели за измерване на рисковете и въздействието, те не са съпоставими между различните държави в ЕС. Първоначалните опити на Комисията да създаде подобни показатели са неуспешни поради липса на необходимите данни. Първите два общоевропейски показателя за риск са въведени едва през ноември 2019г., десет години след приемането на директивата, и нито един от тях не отчита как, къде и кога се използват пестициди. Поради това Комисията все още не разполага със солидна база данни, за да прецени дали директивата е постигнала целта на ЕС за устойчивост на използването на пестициди, заключават одиторите.

Тъй като понастоящем Комисията извършва оценка на законодателството в тази област на политика на фона на нарастващата загриженост в обществото и в парламента, одиторите препоръчват:

  • да се проверява интегрираното управление на вредителите на равнището на земеделското стопанство;
  • да се позволи обвързване на прилагането на интегрираното управление на вредителите с плащанията по новата ОСП;
  • да се подобрят статистическите данни относно продуктите за растителна защита; и
  • да се разработят по-добри показатели за риска.
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА