Скоро България трябва да уведоми ЕК как ще облекчи ограниченията върху пазара за ниви за чужденци

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Словакия вече се отказа от ограниченията

До 26 юли България, както и Словакия, Унгария, Латвия и Литва трябва да уведомят Европейската комисия какво ще предприемат, за да бъдат отменени дискриминационните правила за придобиване на земи от чужденци. Петте държави приеха законодателства, които ограничават правата на чуждестранни физически и юридически лица да придобиват земеделски земи на техните територии.

У нас тези правила трябваше да влязат в сила на 1 май 2015 г., но Европейската комисия обяви, че нарушават свободното движение на капитали и правото на свободно установяване. Така ограниченията все още не са влезли в сила, а в края на май 2016 г. ЕК предупреди официално петте държави-членки, че може да се обърне към Съда на ЕС, ако до два месеца те не успеят да приведат националното си законодателство в съответствие с правото на ЕС.

Полша също въведе подобни ограничаващи закони, но защити решението си, като заяви, че оценката на Европейската комисия за върховенството на закона в страната е вътрешна процедура, към която републиката няма никакво задължение. Според юристи обаче страната е оставила “вратички”  в закона, които правят възможно придобиването на земеделски земи от чужденци.

Словакия реши да отстъпи

След призива на Европейската комисия Словакия обяви, че ще промени правилата, които прие през 2014 г. и които ограничават правата на чужденци да придобиват нейна земеделска земя. В момента земеделска земя в страната може да бъде придобита от чужденци, ако са извършвали селскостопанска дейност за поне 3 години и трябва да имат разрешение за пребиваване в Словакия за поне 10 години. Законът се отнася до площи по-големи от 2 хил. м2, намиращи се извън територията на една община.

По закон един собственик на земеделска земя може да я продаде на чужденец само ако не успее да я продаде на физическо или юридическо лице базирано в Словакия. Сега страната ще отмени това правило, потвърдиха от пресцентъра на словашкото агроминистерство. Министерството също така не планира да приема промени, които дават предимство на словаци в придобиването на земи. Всеки в ЕС трябва да има еднакви възможности, по думите на говорителката на министерството.

„Европейската комисия е съгласна с това, че националните власти трябва да имат право да регулират своите пазари за земеделска земя, тя смята, че много от тези правила са изключително ограничителни и дискриминират възможностите за привличане на инвестиции в селските райони.“, каза Андрей Кралик, представител на Европейската комисия в Словакия.

По статията работи Лилия Александрова

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА