Шаранът е риба № 1 на българската трапеза, изяждаме средно по 1,4 кг на човек

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
4 Минути

Шаранът е най-често консумираният вид риба от домакинствата  в България, заемайки 35% от общото потребление, сочи последно проучване на ИАРА.  Над 1 млн. домакинства у нас са избрали да сложат на масата си тази риба. Средната консумация е 3, 3 кг на семейство за година или 1, 4 кг на човек. Общото изядено тегло е 2 436 тона.  Проучванията показват, че почти 50% от домакинствата, които са консумирали поне един вид риба през последната година, са яли именно шаран.

Данните показват, че видът е и най-често обект на риболов. carp2Уловът му съставлява 41% от общия  за всичките 16 ценни вида в страната. Средното количество хваната риба на домакинство е 14, 6 кг.

Според потребителите шаранът е категоричен лидер по отношение на положителните оценки. 81% от запитаните домакинства оценяват като добро качеството му на пазара.

При производството на вида в аквакултури резултатите за последните години са много разнопосочни. До 2013 г. страната ни е с растящ темп за Европа, заедно с Полша, Литва и Австрия. Данните на Евростат показват, че през 2006 г. сме произвеждали едва 842 тона шаран в изкуствени условия. От 2007 до 2012 г. количеството се повишава до 1 288 тона, а през 2013 г. достига 3 601 т. През 2014 г. обаче се наблюдава сериозен спад. Общото количество намалява с почти 1/3 или близо 1 200 тона по-малко спрямо 2013 г., достигайки 2436, 5 тона. Този отрицателен ръст касае както производството на зарибителен материал, така и количеството произведена риба за консумация, което е с 545 тона по-малко.

Полша и Чехия са лидери в Евросъюза

В рамките на ЕС основните производители на шаран са Полша и Чехия,  съответно с  19,726 т и 18,790 т. Тяхното отглеждане  представлява половината от производството за Съюза. Видът съставлява 97% от общото национално производство на сладководна риба в Чешката република и 85% в Унгария.  Основните вносители в рамките на ЕС са Полша, Германия и Румъния, а  основният износител е Чехия. Световното производство на шаран, идващо главно от аквакултури, се е увеличило с 51% между 2006 г. и 2013 г. През 2013 г. то е достигнало  около 4 милиона тона, като  72% от тях са  доставени от Китай. През същия период отглеждането в ЕС остава стабилно – около 78 хил. тона.

Само Германия разчита на внос

Повечето пазари разчитат на вътрешното производство за сметка на импорта, с изключение на Германия, която внася 30% от потреблението си, а  наскоро е отчела рязък спад в производството.

При консумацията Полша е  основният европейски пазар за жив шаран с потребление, превишаващо 21 хил. тона през 2013 г. Тя е следвана от Чехия и Унгария, с приблизително 12 хил. тона всяка, и Германия с 8 хил. тона. Шаранът в Европа традиционно се купува  жив . Пазарът на замразени и преработени продукти е почти несъществуващ. Производствените разходи варират от 1,12 до 1,44 евро/ кг главно в зависимост от количеството на  използвания фураж.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА