Съюзът на ловците и риболовците в България иска промени в Закона за лова

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
3 Минути

Националното ловно-рибарско сдружение “Съюз на ловците и риболовците в България” предлага изменения и допълнения в Закона за лова и опазване на дивеча, стана ясно днес на пресконференция в БТА.

Главният секретар на Съюза на ловците и риболовците (СЛРБ) Васил Василев посочи, че Законът за лова се основава на 3 принципа – дивечът се стопанисва на популационно ниво (не на принципа на едно населено място), стопанисването на 85% от ловната площ е с организиран характер – от ловни дружинки и сдружения и правото на ползване на дивеч е неразривно свързано със стопанисването му.

По думите на Василев от 2000 г. до сега законът е изменян 27 пъти. Той посочи още, че състоянието на дивечовите запаси у нас е лошо и е крайно време държавата са влезе в ролята на стопанин и да предприеме мерки за опазване и повишаване на дивечовите запаси. “Ние настояваме интересът на дивеча да бъде водещ”, каза главният секретар на сдружението.

Като проблеми в сега действащата нормативна уредба, той открои:

  • принципът на сдружаване – в момента действащото законодателство дава възможност две дружинки да направят сдружение, при положение, че двете дружинки попадат на територията на две съседни горски стопанства. Това само по себе си означава, че разстоянието между дружинките може да е 100 км, което автоматично нарушава т.нар. популационен принцип на стопанисване, посочи Василев. От сдружението настояват обединенията да бъдат така създадени, че да могат да обхванат територията на една популация.
  • към момента всяко едно сдружение е регистрирана самостоятелна неправителствена организация – “В момента обаче така, както е записът в закона, самите сдружения нямат практически възможността да управляват изцяло процесите в сдружението”. На практика сдруженията не могат да управляват дружините.
  • организиране на ловната площ – през последните години има безпрецедентен административен натиск – груба намеса в организационния живот на сдружението;
  • създадената неравнопоставеност между различните субекти, които стопанисват и ползват дивеча на територията на страната; Василев определя стопанисващите дивеча в три категории – ловни сдружения или дружинки, едрият бизнес и по-дребният бизнес. Голяма част от инвеститорите са изградили оградени площи, в които са започнали да внасят уловен незаконно от свободните площи дивеч. В резултат, по думите на Василев, се е получил тотален срив в популацията на дивата свиня – особено в района на Пловдив и Асеновград, заради безконтролно залагане на капани. От националното ловно-рибарско сдружение настояват държавата за забрани залагането на капани за лов на дива свиня на свободни площи.

От Съюза на ловците и риболовците в България обявиха, че имат нагласата още през май да организират национален протест, ако не видят готовност да се направят промени, които “да сложат край на тези безобразия”. От съюза настояват още срокът за лов на дива свиня в свободни и заградени площи да е еднакъв и той да е 31-и декември.

Анета Стефанова

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА