Състоянието на гроздовите масиви у нас е добро, до 20-30% по-слаба реколта заради дъждовете

Златко Златков
Златко Златков
3 Минути

Днес официално се открива гроздоберната кампания в страната. Състоянието на гроздовите масиви към момента е добро – не е това, което беше миналата година нито като качество, нито като количество, но общото състояние на лозята е добро предвид факта, че имахме доста поражения през ранната пролет по отношение на градушки, които паднаха на територията на страната, това каза за “Агрозона” Красимир Коев, изпълнителен директор на Изпълнителната агенция по лозата и виното (ИАЛВ). Проливните дъждове също са предизвикали развитие на заболявания, но самите гроздопроизводители положиха неимоверно много усилия чрез пръскане и други действия да запазят лозята си, коментира той.

В Югозападна България в районите на Благоевград, Мелник и Петрич гроздовите масиви са най-засегнати от тежките условия тази година и породените от тях болести, каза Коев. Следва Северозападна България – Монтана, Враца, Видин, обхванати от мана са и насаждения в части на Търговище, Шумен, Силистра и Разград. Маната води до гниене на листата и чепката, до окапване на плода и съсипване на реколтата, обясни Коев. Той посочи, че няма някой сорт, който да е издръжлив на тези заболявания – можем да говорим за издръжливи сортове по отношение на засушаване или на минусови температури, но няма сорт, който ако не е третиран с фунгициди, с химически препарати, да е издържал на тези заболявания.

Миналата година винарските предприятия приеха и преработиха 250 хил. тона грозде. Очаквам тази година да бъде с 20%, най-много 30% по-слаба кампанията, каза изпълнителният директор на ИАЛВ.

Цените – това са пазарен фактор, той се определя от търсене и предлагане, не мога да ги прогнозирам или да ги коментирам, каза Коев. Сега има доста винопроизводители, които се вслушаха в апелите на браншовите организации, Държавната агенция и Министерството да договарят предварително с гроздопроизводителите количества, изкупни цени и т.н. Така предварително дават някакви средства на лозаря и оттам нататък си договарят печалбите или разходите, обясни Коев. Той коментира обаче, че недостиг винаги може да се получи и това е вероятно да е резултат от практиката, наблюдавана вече няколко години – чужди фирми (италиански, чешки, гръцки и румънски) идват в България по време на гроздоберната кампания и много активно участват в пазара на грозде. В зависимост от климатичните условия в страните на тези фирми, може да се получи недостиг на грозде у нас от гледна точка на това, че те изкупуват по-големи количества. Единственото, което все още ги държи на пазара на грозде в България, са все още ниските цени, на които се реализира плодът у нас, уточни Коев.

Анета Стефанова

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА