Рибата е поскъпнала с 4 лв. за последните 10 години

Кирил Александров
Кирил Александров
4 Минути

Рибата е поскъпнала с 4 лв. за последните 10 години. Ако през 2005 г. прясната и замразена риба е струвала средно 2, 60 лв. за килограм, то през 2015 г. тази цена се покачва до 6, 10 лв./кг. Това показват статистически данни на НСИ. Още по- голяма е разликата при обработената продукция. Ако преди тя е била 4, 50 лв. за кило, то сега я продават за 10, 60 лв. средно.  При рибните консерви увеличението в цената е с над 2 лв.  – 6 лв. преди и 8, 50 лв. сега.

Ето и още любопитни факти за развитието на рибния пазар у нас. 10 416 т риба и рибни продукти са произведени през 2015 г. (7 448 т през 2005 година). 928 души са заети  в сектора при 659 преди 10 години, а търговските обекти са 462.  Вносът възлиза на 139.7 млн. лв. , а през 2005 г. е бил едва 30.7 млн. лв. Износът съответно е на стойност  49.2 млн. лв. при предишни 15.3 млн. лв. Средното потребление се е увеличило с 1 кг.

А ето и какво изнасяме по видове продукти – 5 912 тона риба, ракообразни и мекотели – живи, пресни, охладени, замразени, пушени или осолени и 3 152 тона преработени рибни продукти (готови храни и консерви от риба, в т. ч. хайвер, консервирани ракообразни и мекотели). Износът на замразена риба (с изключение на филетата) продължава да заема водещо място. Близо половината от експортната замразена риба е скумрия – 1 016 тона. Уловът на вида обаче не се осъществява в страната, поради което за задоволяване на търсенето на пазара, както за директна консумация, така и за консервната промишленост, ежегодно се компенсира с внос. Сравнително голям е и износът на замразен шпрот, трицона или цаца – 688 тона.

Страната ни е и страхотен преработвател. 2/3 от вносната риба в България се преработва и изнася, предимно в Европа. Това съобщи пред „Агрозона“ Йордан Господинов, председател на асоциация „БГ ФИШ“. „Трябва да разсеем мита, че в страната се внася риба, която българите консумират, за сметка на собствената продукция. Ние ядем българска риба. Повечето от вноса отива в преработвателни предприятия, след което отново излиза от страната“.

В страната много често се преработват видове, които не отглеждаме – сьомга, скариди. Като краен продукт често срещана е охладената риба, филетата, слайсовете, месо от рапани, мариновани скариди, от които се правят различни деликатеси, както и дълбоко замразени риби, които се правят на шайби. Трябва да отбележим, че голям дял в преработката заемат и рибните консерви. Те се правят от няколко предприятия, които работят със своите ниши и правят добри печалби, предлагайки хубаво качество.

Още по темата:

Никулден е!

5 лв. за кило шаран по Никулден

2/3 от вносната риба в България се преработва и изнася

БАБХ вече съставя актове покрай проверките преди Никулден

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА