Цените на рибата преди Никулден не се различават от миналогодишните
Два дни преди Никулден продавачите на риба и рибни деликатеси на борсата на Колхозния пазар и пазар „Чаталджа” отчитат рекордно нисък интерес. Въпреки големият избор от предлагана стока и тазгодишният богат улов, търговците се оплакват, че все по-малко хора си купуват риба за празника, показва проверка на „Дарик”.
„Оборотът никога не е бил толкова слаб дни преди Никулден. Предлагаме най-различни риби от 1 до 10 килограма. Хората, които си купуват, предпочитат да вземат максимум едно-две кила и то от най-евтината риба”, обясниха търговците.
Най-търсени през тази година са живите речни риби. Традиционният за Никулден шаран върви по 6 лв. Предлага се както жив, така и замразен. Срещу допълнително заплащане някои продавачи предлагат и изчистване на рибата. Търсят се още филета сьомга и пъстърва.
По-рядко се продават сомовете и толстолоба. Килограм сом се търгува за 12 лв., а толстолоб за 3 лв. Сред морските риби традиционно най-сериозен интерес има към скумрията, която може да се намери за 5-6 лв. Предлагат се още зарган, ципура и сафрид.
Цацата и рибите с много кости почти отсъстват от сергиите на варненската рибна борса. За сметка на това може да се видят различни морски и речни деликатеси – раци (15 лв. килограма), миди, скариди, пипала от октопод и др.
Някои от купувачите коментираха, че предпочитат риби, които са подходящи за супа и скара. Други смятат да приготвят традиционния пълнен шаран с орехи и лук.
България е на едно от последните места по консумация на риба в Европейския съюз с 5.4 кг средно на човек годишно, поради което повечето производители в бранша се насочват към външни пазари.
Статистиката на Агенция по безопасност на храните показва, че производството на аквакултури се е увеличило от 7.5 хил. тона през 2012 г. до 12.1 хил. тона през 2013 г., което представлява ръст от 61.1%. Отчита се голям ръст в откриването на ферми за миди, а очакванията са, че производството на морския деликатес ще се увеличи 3-4 в сравнение с 2012 г., когато е било около 800 тона.
Към момента в страната има 47 рибни предприятия. През 2012 г. броят на рибовъдните стопанства е бил 388, а миналата година те се увеличават до 510 (470 за сладководни аквакултури и 40 за морски), което според наблюдатели е следствие от промяната в Закона за рибарството и аквакултурите и наложената пререгистрация.