Работилници за боядисване на яйца отварят врати преди Великден

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Писалката за боядисване на яйца е обединяващото звено между славянските народи. Тя се използва за изписване на Великденски яйца както в България, така и в Унгария, Чехия, Словакия, Полша, Украйна, Румъния. Това каза за „Агрозона“ доц. д-р Светла Ракшиева от Института по етнология и фолклористика при БАН. През април тя ще участва в няколко изложби и работилници за изписване на яйца в България и чужбина. Заедно с нея посетителите ще могат да направят яйца или просто да погледат гост-майсторите. Датите в България може да видите ТУК.

Доц. Ракшиева ще покаже различни техники за украса, включително една характерна за Велинград, Ихтиман, Костенец и Долна Баня, при която с помощта на електрическа писалка върху яйцето се нанася восък, боядисва се в боя и след това се снема восъкът, нанася се нова украса с восък и се боядисва отново в боя. Така се прави няколко пъти и се получава впечатляваща украса. В Украйна се наслагват до 8 пъти.

Тази техника е характерна за славянския етнос сорби, които населяват Източна Европа, включително източната част на Германия. Освен писалка сорбите имат също типична техника за боядисване на яйца, специфична само за тях, разказва доц. Ракшиева. Те използват миниатюрни печатчета, които се правят от пера на птици. Изчистват влакънцата от перото и само на върха оставят малка фигурка, която подстригват в различни форми – триъгълник, луна, слънце и др. Потапят перото в боя и го отпечатват на яйцето, като по този начин правят много сложен орнамент, който може да се изпълни в различни цветове.

„Такава писалка всеки може да си направи“, разказва доц. Ракшиева, „Като на края на един молив забоде една карфичка, според предпочитанията по-дебела или по-фина. Карфичката се топи в разтопения восък, изважда се и на нея се получава капка, която се нанася на яйцето с леко въртеливо движение така, че да се получи нещо като удължена запетайка или сълзичка. Подреждайки тези звездички в определен ритъм, могат да се изобразят слънца, риби, цветя и каквото друго може да създаде фантазията. С писалката може да се правят и точки като орнаментика на украсата, както и да се правят фигури с бои.

В България в края на 19 и началото на 20 век писани яйца са правили монасите в манастирите, особено там, където е било развито изкуството на микрорезбите. В Рилския манастир например монасите са разполагали с много фини и тънки инструменти за резбоване, правели са релефни изображения на библейски сцени върху яйцата, които най-напред са били боядисвани в червено, след това с инструменти са правели фини гравюри. За съжаление ние знаем това от литературата и няма запазени образци, казва доц. Ракшиева.

Лилия Александрова

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА