Правят две предприятия за производство на микроводорасли до края на годината

Лилия Александрова
Лилия Александрова
4 Минути

Първите две предприятия за производство на микроводорасли (хлорела и спирулина) ще бъдат изградени в България през тази година. Това обяви проф. Снежанка Дончева, директор на Института по физиология на растенията и генетика по време на кръгла маса „Половин век биотехнология на микроводораслите в България. Микроводораслите – част от здравословното хранене в бъдеще?”. Срещата бе организирана от Българска aкадемия на науките и Института по физиология на растенията и генетика /ИФРГ/. Предприятията са създадени по технологично задание и с научната консултация на учените от ИФРГ, в партньорство с Меджик Роуз ООД, Унимилк ЕООД.

В България развитието на иновациите е ограничено от това, че нямаме закон за публично-частното партньорство, който да позволи учените, които са работили върху разработките, да го правят заедно над масата, а не под масата, каза акад. Стефан Воденичаров, председател на Българска академия на науките. Надявам се въпреки пречките хората да направят каквото могат, каза още той. Според него производството на водорасли има голямо бъдеще.

От 50 години у нас се правят изследвания за ползите и приложенията на микроводораслите, обясни проф. дн Георги Петков, ръководител направление „Експериментална алгология“ в Института ИФРГ. Микроводораслите, които изследваме, не са онези, които познаваме в морето или други природни водни басейни, обясни той. По думите му тези водорасли не виреят в мръсни води.

Представител на фирма „Ромб“ ООД, която е производител на биопродукти за земеделието заяви, че има нужда да замести вноса на микроводорасли с българско производство. В момента фирмата използва заместители на водорасли, но колкото и добри да са, те не могат да заместят микроводораслите, които са добра възможност на фирмите да заместят вноса от Китай, Африка и Австралия.

От своя страна Иван Иванов от фирма „Алгае Фарм“ АД обяви, че през следващата година фирмата ще има възможност да удовлетвори това търсене. В момента тя е в процес на изграждане на ферма за водорасли в село Свобода, община Стрелча, и се очаква до края на годината проектът да бъде завършен. От чужди държави вече са направили поръчки, каза още Иван Иванов.

Интерес към научните разработки на българските учени има от Германия, Франция и Австрия, каза проф. Снежанка Дончева. Потвърждение на нейните думи бе присъствието на Йорг Шенк, направление „Наука” в Посолството на Германия. Микроводораслите намират приложение в производството на биогаз и биодизел, на хранителни добавки и лекарства, като биостимулатори за земеделските култури, каза той и припомни, че преди демокрацията в Рупите са отглеждани водорасли и се говорело за тайни рецепти за вечна младост на партийния елит.

Иван Иванов обясни, че фирмата работи съвместно с ИФРГ: „Взели сме от тях технологичното задание, направен е технологичен проект, по който се работи.“ Фирмата очаква фермата да даде работа на близо 15 души, като в зависимост от това как потръгне бизнесът, може да наемат повече хора. Надяваме са да продължим работата с Института и да ползваме неговите кадри, каза още Иван Иванов. По думите му европейски субсидии за изграждането на такива ферми могат да се използват по Рибарската програма, но фирмата, на която той е представител, по думите му, не е силно зависима от европейски средства.

Лилия Александрова

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА