Потреблението на говеждо месо у нас с лек спад през идните години

Кирил Александров
Кирил Александров
3 Минути

Потреблението на говеждо месо няма да се промени значително през идните години до 2021 г. това очакват експертите на Центъра за икономически изследвания в селското стопанство (САРА).

Добиваното в кланиците в страната говеждо месо през 2021 г. ще бъде 4,7 хил. тона, което е едва 0,3% по-малко от добиваното през 2015 г. Телешкото добивано в кланиците ще е 0,76 хил. тона, което е с 16% повече в сравнение с 2015 г. предвижданията са, че броят заклани говеда и телета ежегодно ще намалява. Този спад ще е около 5% при говедата през 2021 г. спрямо 2015 г. и 20% при телетата (2021 г. спрямо 2015 г.). 21% спад при говеждото, добивано във фермите се очаква приз 2021 г. спрямо 2015 г., а при телешкото  се очаква спад с 15%. В повечето случаи месото, добивано във фермите се консумира директно или се реализира непосредствено от производителя към потребителя, без да попада в търговската мрежа. Производството на говеждо месо като цяло ще е около 7,3 хил. тона през 2021 г.

Потреблението на говеждо месо в страната е на ниско ниво, в сравнение с останалите видове месо. Около 26 хил. тона месо се потребява у нас през 2014 г. и 2015 г. очакванията са задържане на тези нива на потреблението през следващите 5 години. Сравнително ниската покупателна способност на населението и високите цени на говеждото в сравнение със свинското и пилешкото са сред причините за слабата консумация на говеждо (телешко) у нас. Очакванията за липсата на ръст в потреблението на говеждо се дължи и на демографската криза и непрекъснатото намаление на населението в страната, което заедно с ниските доходи са основна пречка през търсенето. Все пак потреблението ще превишава производството, което ще стимулира вноса.

Вносът на говеждо месо ще продължи да надвишава значително износа, с цел задоволяване нуждите на месопреработвателната промишленост и производството на месни продукти. Основните внасяни количества са на замразено говеждо. Свежо и охладено месо се внася значително по-рядко. През 2015 г. основните партньори на България за внос на говеждо месо са: Полша (3,6 хил. тона), Италия (1,5 хил. тона), Испания (1,2 хил. тона), Румъния (1,2 хил. тона), Холандия и Германия (по около хиляда тона). Охладено и свежо месо се внася най-вече от Румъния, а от останалите страни замразеното месо е над 70% от общия обем на вноса. Актуализираните предвиждания обаче не показват ръст в количествата внасяно говеждо месо спрямо 2014 г. това се дължи на сравнително постоянните нива на консумация и нарастването на вътрешното производство.

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА