Половината от картофите на пазара родни, краставиците – едва 1/3

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
2 Минути

54% от картофите на пазара са български, докато при краставиците относителният дял на вносния зеленчук е в размер на 67% срещу 33% с роден етикет, сочи статистиката на Министерство на земеделието, храните и горите (МЗХГ) за търговията с плодове и зеленчуци за февруари 2020 г. От късните есенни до ранните пролетни месеци относителният дял на българските плодове и зеленчуци на пазара е изключително нисък, но през летните месеци количествата българска продукция се увеличават. Наблюденията върху пазара на плодовете и голяма част от зеленчуците през януари показват, че относителният дял на предлаганите количества българската продукция е по-малък в сравнение с дела на продажбите от внос. Съотношението между продажбите на български домати и домати от внос през месеца показва превес на вносните домати, като съотношението е 75% към 25%. Количествата вносни ябълки преобладават на пазара, като съотношението е 63% : 37%, казват още експертите.

Данните на земеделското ведомство още показват, че картофите, лукът, краставиците, зелето и морковите поскъпват на месечнабаза, като разликата при краставиците достига до над 11%, или над 30 ст на килограм, а при доматите се регистрира спад от 8 ст за кило.

При плодовете също трендът на развитие на цените е нагоре, отбелязват експерти. Ябълките скачат за година от 1,92 лв на близо 2,20 лв за кило, при кивито разликата е от около 13 ст, а при крушите над 30 ст.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА