Подпочвените води у нас все по-дълбоки, броим поне 2 500 лв. за нов кладенец

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
4 Минути

Подпочвените води в България стават все по- дълбоки. Има кладенци, които някога са работили, но сега няма вода в тях. Това каза за „Агрозона“ Ангел Пеев, радиестезист за намиране на води. Според него се наблюдава и засушаване в страната, което се отразява на плитките сондажи, като водите по принцип след 15 юли започват да намаляват.

Има огромен интерес към услугите на сондирането от хората, но малко от тях се захващат да правят нещо, заради икономическия въпрос, коментира Пеев. „Хората постоянно отправят запитвания, след което се отказват, защото не могат да си позволят сондаж“. В последните 6 години цената на услугите се е запазила на еднакви нива и не е променяна. От 2010 г.  обаче има драстично намаление, заради появата на въздушните сонди, с които сега се работи масово. Те позволяват да се издълбае дупка за 2 часа, докато преди процедурата отнемаше 2 седмици. „Съответно и цените паднаха от 120 – 130 лв. на метър до 70- 80 лв“. За сравнение Пеев посочи, че в Гърция сондите достигат цени до 40 хил. евро.  sondajРазликата там обаче е, че те стигат до дълбочина от 300 м. В България най- често се дупчи до 50 м., като рядко се стига до 80 м. Средно цената на цялата процедура от намирането на вода до сондирането излиза около 2500 лв.

Използването на подпочвена вода обаче крие и своите рискове. Ако се дупчи под 50 м то има голяма възможност уцелената жилка да пресъхне и да спре водопотока. Затова е необходимо по- дълбоко търсене на източници. Има много случаи в страната, когато се открива вода и след известно време източникът пресъхва. „Най – удачно е находища да се търсят през засушените периоди – август, септември, октомври –  за да може хората да са сигурни, че ще има вода“.

По принцип самото търсене се извършва по стар изпитан метод. Трябва да се намери дамар ( водна кухина), след което да се намерят и тези под него. Ако не се пробие най- долният дамар водният дебит ще бъде изключително слаб през горещите месеци.

Определянето на цената за сондаж зависи от качеството на материалите с които се работи. Това споделя пред „Агрозона“ Даниел Желев, собственик на компания за сондьорски услуги. Има компании, които вземат по –скъпо, но при тях материалите са изпитани и тръбите са много по- здрави. В Софийско средната цена започва от 100 лв. на метър. Като цяло цените се договарят според това какво е мястото, където ще се работи. Ако ще се дълбае в пясък или почва, е по-евтино. Ако обаче теренът е от твърди скали, процесът е значително усложнен и по-скъп.

Самото сондиране включва пробиване на дупка в земята с диаметър от 150 до 200 милиметра, спускането в нея на тръба с диаметър 110 до 160 милиметра и дрениране с подходящ материал на пространството между почвата и тръбата.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА