По-малко свински пържоли в чинията на европейците към 2030 година

Агрозона
Агрозона
7 Минути

Негативната тенденция няма да ни засегне

На пазара на месо в ЕС почти няма потенциал за растеж на свиневъдството и месното говедовъдство, смятат анализаторите в Брюксел. Само консумацията на домашни птици ще се увеличи леко към 2030 година.

Когато става дума за дългосрочните перспективи за пазара на месо в Европейския съюз, ЕК вижда спад през следващите 12 години, а не растеж. От последната пазарна прогноза „Перспективи на ЕС за селското стопанство за периода 2018–2030 г.“ става ясно, че само в птицевъдството и в значително по-малкия сектор на производство на агнешко и овнешко месо, може да се очаква растеж на производството и потреблението. Предвижда се производството на месо в ЕС да достигне 47,77 милиона тона до 2030 г. Това ще бъде с около 292 000 тона или с 0,6% по-малко от произведените през миналата година 48,06 милиона тона.

Освен намаляването на броя на поголовието, високите изисквания за защита на животните, екологичните разпоредби и силната международна конкуренция, преходът към вегетариански хранителен модел сред гражданите на ЕС ще бъде ключов фактор, който възпрепятства по-нататъшното разширяване на месопроизводството.

Според прогнозата, средната консумация на месо на глава от населението в Европейския съюз ще намалее от сегашните 69,6 кг с 600 г или 0,9% до 68,7 кг към 2030 г.

Но на регионално ниво ще има различия. Докато в старата ЕС-15 се очаква консумацията на месо на глава от населението да спадне средно с около 1 кг, вероятно консумацията ще се увеличи средно с кило в държавите-членки на ЕС, които се присъединиха през 2004 г. и след това.

Пилешкото “подяжда” пазара на свинско месомесо от Източнобалканска свиня

По данни на ЕК свинското месо ще си остане основният вид мръвки, които се консумират в общността и към 2030 година. Очаква се обаче, че това производство след като достигна своя пик от 24.03 млн. тона през 2018 г., ще намалее с 430 хил. тона, което е 1.8% до 23.60 млн. т в следващите 12 години. По думите на експертите от ЕК, това се дължи в голяма степен на строгите правила за отглеждане на животните, както и на тежките екологични норми в производствените зони.

Що се отнася до консумацията на свинско месо, до 2030 г. анализаторите очакват намаление от 900 грама до средно 31,6 кг на глава от населението.

Колкото до износа на свинско месо – споразумението за свободна търговия с Япония не е включено в тези изчисления. Европейската комисия очаква сравнително стабилен обем на експор от около 2,65 млн. тона през прогнозния период. Големи възможности за износ има по посока на Виетнам и Филипините. Като цяло анализаторите в Брюксел очакват световното търсене на свинско месо да нарасне с 0,7% годишно до 2030 г., което ще означава, че световният внос ще достигне 8,7 милиона тона.

Производството на говеждо е най-слабото звено в месната индустрия на ЕС

Производството на говеждо месо, което през 2018 г. е 8,24 милиона тона ще намалее с около 500 000 тона, или 6,0%, до 7,74 милиона тона през 2030 г.

Причините – на първо място, намалява броят на месодайните говеда. Освен това има относително ниска рентабилност при производството на говеждо месо, както и по-слаби перспективи за износ, обясняват анализаторите. Те виждат и низходящ тренд в потреблението на говеждо месо, което до края на прогнозния период ще намалее с 600 г, или с 5,5%, средно до 10,4 кг на гражданин на ЕС.

Според комисията намаляването на доставките и силната международна конкуренция също ще доведат до свиване на износа. До 2030 г. се очаква износът на едър рогат добитък да достигне едва около 200 000 живи животни, което е със 17% по-малко от нивото през 2018 година.

При месото картината не е много по-различна – износът на говеждо месо вероятно ще намалее с почти 10% до 227 000 тона. От друга страна, експертите от комисията прогнозират увеличение с около 50 000 тона, или малко над 15%, до 350 000 тона на внос на говеждо до 2030 година.

Пилешките мръвки остават любим продукт на европейците

В сравнение с другите видове месо, според Европейската комисия, пилешкото има най-голям потенциал за растеж. Предвижда се увеличението на производството на птиче месо да продължи до 15,48 милиона тона през 2030 г. Това ще бъде 586 000 тона или 3,9% повече, отколкото през 2018 година. Експертите също така прогнозират, че до 2030 г. консумацията на птиче месо ще се увеличи с 480 000 тона, или 3,4%, до 14,55 млн. тона. Потреблението на глава от населението се очаква да нарасне средно с 700 г до 24,8 кг. Предимствата за птицевъдството в сравнение с другите видове месо са по-ниските производствени разходи, по-малките нужди от инвестиции, по-доброто усвояване на храната от пернатите и по-ниските емисии на парникови газове.

Що се отнася до високото търсене, причини за това са лесните варианти за готвене, позитивния здравословен имидж на това месо, липсата на религиозни забрани за консумация и не на последно място, благоприятните цени. Смята се, че в световен мащаб цените на птичето месо ще бъдат умерени и през следващите дванадесет години поради нарастващото търсене.

Avatar photo
Автор: Агрозона
Agrozona.bg e информационен сайт, който представя последните новини и анализи в сектор „Земеделие”, Хранително-вкусовата промишленост и предприемачество в селските райони. Тук ще откриете полезна информация, свързана с възможностите за национално и европейско финансиране на българските фермери, промени в българското и европейското законодателство и тенденциите в селското стопанство в България, Европейския съюз и по света.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА