Овощари и градинари недоволни от парите по COVID мерките

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Настояват за разпределение на общия ресурс 50:50

Овощари и градинари са недоволни от разпределянето на бюджета за COVID мерките между секторите Животновъдство и Растениевъдство, стана ясно след заседанието на Комисията по земеделието и храните в Парламента. Според новите изчисления за COVID мерките се дават допълнително над 32 млн. лв, като общият бюджет става 143,5 млн. лв и той ще бъде разпределен, съответно 79 млн. лв. ще бъдат насочени към животновъдите за дребни и едри преживни животни и 64,5 млн. лв. за растениевъдите.

Производителите на зеленчуци настояват разпределението да бъде 50:50, тъй като и двата сектора са приоритизирани.

Според Иван Кръстанов от Българската асоциация на оранжерийните производители производителите с оранжерии вече четвърти месец са в тежко състояние заради цената на газа, електроенергията. „До този момент само добри намерения, нито един лев не сме получили по никакъв начин. 3,5 млн. лв бяха определени за газ, накрая се получи, че ще бъдат разпределени и на неотопляеми оранжерии“, коментира Кръстанов. Той се оплака, че по обвързаното с производството подпомагане градинарите са получили над 2500 лв на хектар по-малко от миналата година и основна причина за това е липсата на достатъчно стриктен контрол.

Според него парите по COVID мерките трябва да се разпределят поравно между растениевъди и животновъди, тъй като в първия сектор пред тази година са включени и винените лозя, розите, а в последния момент и производителите на ориз. Така подпомаганите площи се увеличават двойно и ставките отново няма да са високи.

Божидар Петков от Българската асоциация на малинопроизводителите настоя подпомагането на производителите на ягодоплодни да бъде поне от 150 лв на дка.

Мариана Милтенова от Националния съюз на градинарите пък каза, че браншът не е удовлетворен и подкрепят разделянето поравно на бюджета по COVID мерките. „При този дисбаланс няма кой да произвежда и ще продължим да протестираме“, категорична бе тя.

Живка Гроздева от Асоциацията на овощарите в България пък сподели, че производителите на плодове са несъгласни с разпределение, различно от 50:50 за двата сектора и зададе въпроса защо се приоритизира сектора на животновъдството. Според изчисления на асоциацията ползваните ресурси в двата сектора са в съотношение 3:1 в полза на животновъдите, които разполагат с преходна национална помощ, а през последните две години де минимис е насочен изцяло към тях.

От Добруджанския овощарски съюз пък поставиха въпроса за участието в разпределението на ресурса на стопаните с пропаднали площи през 2021 г, които не са доказали добиви по обвързаната подкрепа и по този начин изпадат от всякакъв род допълнително подпомагане.

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА