През 2018 г. в модерния демонстрационен селскостопански парк към Аграрния университет в Пловдив ще бъдат засадени експериментални площи с хибриден ориз, киноа, просо. Това предвижда проект за сътрудничество между България и Китай, обясни пред журналисти днес Васил Гелев, изпълнителен директор на Китайския “Център за сътрудничество 16+1” към Министерство на земеделието, храните и горите.
Друга програма предвижда сътрудничество на студенти от двете държави в областта на аграрната наука. „Възможностите за сътрудничество между България и Китай постоянно се разширяват с активната дейност на министерството и на останалите министерства в двете страни. Успяхме да постигнем редица договорености за сътрудничество.“, допълни Васил Гелев.
Като област с потенциал за развитие в България той посочи Контрактното фермерство. Специфични сортове плодове и зеленчуци, които се търсят в Китай, може да бъдат отглеждани у нас, каза той.
През последните години се наблюдава спад в износа на селскостопански продукти от България за Китай, но целта на родното агроминистерство е да постигне баланс в търговията между двете страни. Основните селскостопански стоки, които страната ни изнася са вода, натурални сокове, козметични продукти с етерични масла, люцерна. През 2017 г. бе завършена процедурата за разрешаване на износа на комбиниран фураж и това ще е една от стоките, които ще изнасяме в бъдеще за азиатската страна.
С потенциал за износ към Китай са виното и продуктите с розово масло, посочи Васил Гелев. Освен това ще се развиват обекти с културна стойност, които привличат китайски туристи, като например създадения в село Момчиловци демонстрационен център за производство на кисело мляко.
В края на 2018 г. износът на стоки от ЕС през логистичния Център 16+1 се очаква да възлезе на 500 млн. евро.