ОСП не отчита, че 80% от насажденията в ЕС зависят от опрашване

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
3 Минути

80% от насажденията в ЕС зависят от опрашване като в Щатите за това пчелари получават субсидии в размер на близо 2 милиарда долара годишно, казва българският евродепутат Момчил Неков, предават от пресофиса му. По неговите думи Европа трябва да приложи подобна подкрепа, защото без пчелите европейското земеделие е застрашено.

Първият доклад на Европейския парламент, посветен на перспективите и предизвикателствата пред пчеларския сектор, ще отразява интересите на родните пчелари, се посочва в съобщението. Неков е докладчик по темата.

Българският депутат ще настоява за обвързана подкрепа за пчеларството и по-голям баланс между производството на пестициди и хербициди и пчеларството. „Производителите на селскостопански култури не трябва да търпят загуби, но индустрията на производителите на препарати за растителна защита трябва да работи за намирането на заместители на неоникотиноидите, например.”, коментира той и посочва, че е  необходимо да се намери баланс, които да не пречи на поминъка на другите отрасли.

Като съществен проблем през пчеларския сектор Неков отчита вносът на мед. Той припомня, че скоро се очаква почти да бъде удвоен безмитният внос на мед от Украйна, а тонове роден мед останаха нереализирани, заради по-ниските цени на вносния продукт от Украйна, Китай и Мексико. Неков посочва, че ще работи за това медът да бъде признат за чувствителен продукт и да не бъде включван в международни споразумения на ЕС, защото изискванията и разходите за европейските пчелари са високи и те стават жертва на конкуренция отвън.

Евродепутатът посочва, че означаването на меда трябва да е по-стриктно – сега се изисква при етикетиране да бъде посочено, че продукт е от ЕС или извън ЕС, или смесица от двете. Няма обаче посочена пропорция на европейския и вносния мед, с което това означение се обезсмисля. “Трябват промени на европейско ниво и ще работя с колегите си за това“ казва още той.

Годишното производство на мед у нас е около 11 хиляди тона, а в целия ЕС – около 270 хиляди тона. Вносът от трети страни възлиза на около 200 хиляди тона. Той е предимно от Китай, Мексико, Украйна и Аржентина. Пчеларството е поминък за близо 600 000 души в ЕС, но тенденцията е негативна, поради редица причини. Една от най-сериозните остава евтиният внос от третите страни, който подбива цените на европейските пчелари.

Докладът за пчеларството се очаква да бъде приет от Европарламента през есента.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА