Нови пазарни позиции за билките на България

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
4 Минути

Българските износители на етерични масла набират сила в пазарната реализация на нетрадиционни за бранша продукти. Кориандър, резене, маточина и лайка са сред най-перспективните култури, за които родните производители намират пазари, а респективно и добри цени.

Резене

Интересът на земеделските производители у нас да отглеждат резене е свързана с факта, че това е многогодишно растение, сертифицира се като био и се получават субсидии за него. За биорезене субсидията е 100 лв/дка, защото отглеждането му е трудно само с разрешените препарати. За отглеждане на резене няма субсидиии и производителите трябва да разчитат само на пазарната цена.

Културата почти не се потребява в България, но има добри пазари в чужбина – Германия, Гърция, Франция. Търсят се предимно семена биорезене за чай и се смесва с други билки. Маслото от резене е много ароматно, мирише на анасон и в Гърция го използват във фармацевтичната индустрия и за производство на прочутата им анасонова ракия. Конкуренция на нашите производители са колегите им в Балканските държави, Украйна, Русия. „Пазарът за културата не е особено стабилен.

Миналата година имаше висока реколта и дори в момента разполагаме с добри наличности. През последната пазарна година изкупната цена на конвенционално резене бе 1,50-1,80 лв./кг, а биопроизводството достига и над 3 лв.“, разказва Пламен Генчев, управител на русенската фирма, която се занимава с производство на зърнени и маслодайни култури. Етеричното масло от резене на едро се продава от 150 до 350 лв. /л в зависимост от качеството.

Кориандър

Кориандърът се засява все повече у нас. През последния пазарен сезон цената на кориандъра претърпя сериозно движение надолу – от 1200-1300 лв. за тон заготвен кориандър до 800-900 лв. на тон.

Цялото производство в страната е от около 15- 17 хиляди тона и се изнася за Индонезия, Шри Ланка, Малайзия, Индия. Тези страни също произвеждат, но качеството на нашата стока е по-добро.

 Лайка

В момента се търси сорт „Римска лайка“, но според директора на Института по розата и етерично-маслените култури (ИРЕМК) доц. Георги Чаушев за родните климатични условия най-подходящ е българският сорт „Лазур“. Този сорт лайка има много добри количествени и качествени показатели по отношение на добива на етерично масло, което е оправдано от гледище на актуалната цена на етеричното масло от лайка.

Културата е предпочитана от земеделските поризводители, тъй като е лесна за отглеждане и гарантира добри добиви – от 1.5 т до 2 т цвят на декар, а приходите са около 1 000 лв/дка.

Маточинa

При маточината се търси сорт „Мелиса“, който също е на ИРЕМК и е подходящ за производство на етерично масло. Доц. Чаушев отбелязва, че разходите през първата година за отглеждането на маточина са между 600 и 1200 лв., през следващите години са около 200 лв. Силно се търси немският сорт „Клевенберг“, но той има по-ниско съдържание на масло в сравнение с „Мелиса“.

 Снимка: Shonna Clark/freeimages.com

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА