МЗХГ търси по-активното участие на стопаните в новата ОСП

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

Новата Обща селскостопанска политика (ОСП) бе акцент на срещата на зааместник-министъра на земеделието, храните и горите Вергиния Кръстева и експерти от МЗХГ със земеделски производители в област Търговище, организирана със съдействието на Звеното за управление на Национална селска мрежа (НСМ).

За периода 2014-2019 г. земеделските производители в област Търговище са получили финансова подкрепа с европейски и национални средства в размер на 372,8 млн. лв., което представлява близо 2,5% от общо предоставения в земеделието публичен ресурс за същия период.

В момента много активно се работи по Стратегическия план на новата Обща селскостопанска политика (ОСП). „Надяваме се на взаимен диалог с Вас и призовавам земеделските производители да бъдат актвини с предложения по новата ОСП“, подчерта Кръстева.

Мария Христова, координатор на Координационната група за Общата селскостопанска политика след 2020 г. (ОСП), сформирана към МЗХГ, запозна  присъстващите над 200 земеделски стопани с хода на преговорния процес на ниво ЕС относно ОСП 2021-2027 и предложените от Европейската комисия преходни разпоредби за 2021 г.

Тя заяви, че се очаква през лятото да започне разписване на мерките в Стратегическия план за новата обща селскостапанска политика, а в края на годината той да бъде готов с всички мерки по програмите.

„Основна позиция на България е запазване на бюджета по новата ОСП. Водим преговори за запазване на националната преходна помощ и след 2021 г., както и за по-висок процент за обвързана подкрепа.“, уточни Христова.

Тя заяви, че няма пречка всички настоящи мерки от Програмата за развите на селските райони (ПРСР) да бъдат включени в Стратегическия план по новата ОСП.

„Стратегическият план по новата обща селскостопанска политика (ОСП) ще заработи през януари 2022 г.“, каза още Христова.

Очаква се 30 % от бюджета на бъдещата ПРСР ще бъде насочен за агроекология и климат, биологоично производство и хуманно отношение, стана ясно по време на срещата.

Експертите на МЗХГ разясниха новостите около приемите през 2020 година по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР 2014- 2020), както за инвестиционните, така и за компенсаторните мерки на Програмата (агроекология, биологично земеделие, Натура 2000, НР1/НР2/НР3, хуманно отношение към животните). Земеделските стопани научиха за новостите в схемите и мерки, за които предстои да кандидатстват в Кампания 2020, както и за новите функционалности на системата за електронни услуги на Държавен фонд “Земеделие”.

Фермерите от областта бяха запознати и с новите моменти в законодателството в сектор „Животновъдство“, както и с възможностите за подкрепа за покриване на новите изисквания за биосигурност, които целевите приеми по следните подмерките на ПРСР 2014-2020 ще предоставят през 2020 г: подмярка 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства“, 5.1 „Подкрепа за инвестиции в превантивни мерки“, 5.2 „Инвестиции за възстановяване на селскостопанския производствен потенциал“ и 6.3 „Стартова помощ за малки земеделски стопанства“.

„В сектор Животновъдство най-значимо за област Търговище е овцевъдството. През 2018 г. броят на отглежданите овце бележи ръст от 32% в сравнение с 2014 г., формирайки над 7% от всички овце в страната. Значително нараства и броят на пчелните семейства и биволите в областта – респективно с около 49% и 34% за същия период.“, заяви зам.-министър Вергиния Кръстева.

Експерти от Звеното за управление на НСМ представиха ролята, целите и дейността на Мрежата.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА