МЗХ има готова схема за фондово финансиране на ЛИДЕР

Златко Златков
Златко Златков
5 Минути

През новия програмен период финансовият ресурс за подхода е почти три пъти увеличен

Към момента има завършена схема за това от кои фондове ще се финансира прилагането на подхода „Водено от общността местно развитие“ (ВОМР – новото наименование на ЛИДЕР), с очертани етапи и начин на реализация. Решено е и колко ще бъдат заделени от определен фонд за някоя стратегия, както и времево как ще се одобряват проектите. Предстои последно заседание преди подписването на този нормативен акт, отнасящ се до многофондовото финансиране на стратегии. Това каза Стефан Спасов, началник отдел Прилагане на мерки от ос 4 от ПРСР в Министерство на земеделието и храните, по време на Годишната конференция на Националното сдружение на общините в Република България.

През новия програмен период има възможност за финансиране на подхода от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, Европейския фонд за морско дело и рибарство, Европейския фонд за регионално развитие и Европейския социален фонд. Затова е създадена междуведомствена работна група с участници от всички оперативни програми, които работят по фондове и а включени в ЛИДЕР, а това са 5 министерства и представители на НПО, както и представители на Института по аграрна икономика, обясни още Стефан Спасов. Според него, по мярка 19 има затворени общо 19 коментара от общо 20, които Европейската комисия е изпратила.

На базата на сегашния подход за развитие на селските райони чрез Местните инициативни групи и според сегашното Споразумение за партньорство с Европейската комисия има нови правила за Водено от общността местно развитие (ВОМР).

ВОМР ще се прилага в рамките на селските и рибарските райони, както и на териториите в риск. Местните инициативни групи ще подготвят сами стратегиите си за местно развитие и сами ще преценяват дали да ги финансират по един или няколко фонда според нуждите, характеристиките и потенциала на съответните територии. Тези стратегии следва да се одобрят до 2 години след одобрението на Споразумението за партньорство с Европейската комисия, което в случая на България това е до август 2016 г.

Около 5% от бюджета на ПРСР ще бъде заделен за финансиране на проекти на ВОМР, което е приблизително 130 млн. евро плюс още около 17% или 18 млн. евро от бюджета на програмата за морско дело и рибарство. Общата сума за ВОМР е около 150 млн. евро, което е почти три пъти в сравнение с бюджета за подхода през миналия програмен период. Ще се разчита и на средства от останалите европейски програми, но към момента все още не е ясно как ще става финансирането през новия програмен период.

По отношение на структурата на прилагане на ВОМР ще има два подготвителни етапа: Първият е подготвителна помощ, при която всички потенциални съществуващи местни групи трябва да преминат през схема за подготвителна помощ. Това са проекти до 60 хил. евро с продължителност на изпълнение до 6 месеца. В момента се изготвят критериите за допустимост и за избор на бенефициенти по тази подготвителна мярка.

На втория етап ще има признаване на местните групи и осигуряване на финансиране за стратегиите. Критериите за признаване и избор в момента също са предмет на обсъждане от Тематичната междуведомствена група. По регламент местните инициативни групи обхващат територии с население от 50 до 150 хил. души, а представителите на местната власт не трябва да бъдат повече от 40% от управителните органи на МИГ.

До август 2016 г. местните стратегии за развитие трябва да бъдат одобрени, което означава, че прилагането на мярката за подготвителна помощ трябва да стартира още през първата половина на 2015 г., за да може през 2016 г. да има готовност за прилагане на стратегията. Стефан Спасовобяви, че има готовност с наредба, която да дава подготвителната мярка, която искаме да стартира в началото на следващата година. Заедно с отварянето на тази мярка ще бъдат обявени изискванията, които МИГ трябва да включат в стратегиите си.

Местните стратегии ще трябва да бъдат одобрени от Местните групи, Държавен фонд „Земеделие“ и Управляващия орган. При местните рибарски групи одобряването ще става само от ДФЗ. МИГ ще извършват сами проверка, а проверката на ДФЗ ще бъде само извадкова.

 Лилия Александрова

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА