МОСВ: Земеделците от Североизтока да търсят алтернативни водоизточници

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
2 Минути

МОСВ приканва водата и за питейно- битово водоснабдяване да се пести

От началото на 2020 г. досега земеделските производители са получили общо 611,769 млн. м3 вода и до края на напоителния сезон не се предвиждат съществени ограничения, съобщиха от МОСВ.  През настоящата година нивото в язовирите в страната започна да пада едва през август заради намаляващия приток. В тази връзка от Министерството на околната среда и водите (МОСВ) призоваха всички водоползватели да предприемат действия за пестене на ресурса и намаляване на загубите.

През тази година е гарантирана водата за питейно-битово водоснабдяване на населените места, които се водоснабдяват от управляваните от МОСВ 52 комплексни и значими язовири.

Ще има ли вода за земеделците от Североизточна България през следващата година?

картофи ,напояване, зеленчуциСъщевременно от Министерството предупреждават земеделците от Североизточна България, че трета поредна година в този регион има засушаване и ако през есенно-зимния сезон се запази тенденцията на намален приток, то същият ще трябва да се използва от тях и през напоителен сезон 2021 г.   Възможно е ресурсът да се окаже недостатъчен поради което земеделските производители следва да помислят за алтернативни водоизточници.

Допълнително е направено изменение на месечния график за август 2020 г., като от язовир „Батак“ са предоставени 5,550 млн.м3 вода за напояване. Общо разрешените обеми за напояване от язовир „Батак“ през август възлизат на 38,550 млн.м³.

Министерство на околната среда и водите управлява водите на 52 броя комплексни и значими язовира, като състоянието им се следи ежедневно. Сумата от наличните в тях завирени обеми към 31.07.2020 г. е 4197,2 млн. м3, представлява 63,6% от сумата на общите им обеми.

Според основното им предназначение наличните в тях завирени обеми към 30.07.2020 г. са както следва:

питейно-битово водоснабдяване – 70,2% от общия им обем;

напояване – 42,2% от общия им обем;

енергетика – 76,6% от общия им обем.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА